MŚ w hokeju: Czechy z USA w pierwszym ćwierćfinale!

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych po dogrywce przegrała ze Słowacją 2:3, lecz zapewniła sobie awans do fazy ćwierćfinałowej mistrzostw świata w której zmierzy się ze zwycięzcą grupy A Czechami.

Rafał Lichowicz
AFP

Szwajcarzy by marzyć o grze w ćwierćfinale musieli pokonać reprezentację Czech w pierwszym meczu ostatniego dnia fazy grupowej MŚ. Czesi mimo pewnego awansu nie zamierzali odpuszczać marząc o zajęciu pierwszego miejsca i zapewnieniu sobie teoretycznie łatwiejszego rywala w 1/4 finału.

Szwajcarzy rozpoczęli dobrze od trafienia Denisa Hollensteina w 12. minucie gry. Pięć minut później przyszło jednak wyrównanie ze strony Czech po golu Michala Birnera. W drugiej tercji faworyci podwyższyli prowadzenie po trafieniu Lukasa Kaspara z rzutu karnego.

W ostatnich 20 minutach oba zespoły popisały się najlepszą skutecznością zdobywając łącznie sześć goli. Tercja zakończona remisem 3:3 dała jednak trzy punkty Czechom i pewny awans z pierwszego miejsca w tabeli. Szwajcarzy pożegnali się z mundialem zapewniając miejsce w 1/4 finału Duńczykom. ZOBACZ WIDEO Hokej, mistrzostwa świata elity: USA - Słowacja (bramki) (źródło: TVP) Hokej, mistrzostwa świata elity: USA - Słowacja (bramki)

W drugim przedpołudniowym meczu grupy B o bezpośredni awans walczyli Słowacy i USA. Spotkanie pomiędzy uznanymi markami na hokejowej mapie świata trzymało w napięciu do samego końca.

Amerykanie po golach Brocka Nelsona i Nicka Foligno wywalczyli upragniony punkt za remis w regulaminowym czasie gry. Słowacy wygrali mecz po golu Marko Dano, lecz porażka oznaczała ostateczne pożegnanie z turniejem już po fazie grupowej.

Czesi i USA stworzą pierwszą parę ćwierćfinałów mistrzostw świata. Obie reprezentacje zmierzą się ze sobą 19 maja w Pałacu Lodowym w Moskwie.

Wyniki:

Grupa A:

Czechy - Szwajcaria 5:4 (1:1, 1:0, 3:3) 0:1 - Hollenstein (Andrighetto, Schappi) 12' 1:1 - Birner (Kempny, Repik) 18' 2:1 - Kaspar 25' 3:1 - Zatovic 42' 3:2 - Moser (Du Bois, Trachsler) 46' 4:2 - Zohorna (Kousal, Kolar) 50' 5:2 - Jordan 55' 5:3 - Schneeberger (Moser, Hofmann) 56' 5:4 - Andrighetto (Hollenstein) 60'

Grupa B:

USA - Słowacja 2:3 dogr. (0:1, 1:0, 1:1, 0:1) 0:1 - Jaros (Viedensky) 19' 1:1 - Nelson (Warsofsky, Vatrano) 28' 2:1 - Foligno (Larkin) 43' 2:2 - Skalicky (Marcinko, Granak) 53' 2:3 - Dano (Svarny, Meszaros) 61'

1 Kanada 6 6 0 0 0 34-4 18
2 Finlandia 6 6 0 0 0 25-6 18
3 Niemcy 7 4 0 1 2 22-20 13
4 USA 7 3 0 1 3 22-18 10
5 Słowacja 7 2 1 0 4 15-23 8
6 Francja 6 1 1 0 4 11-20 5
7 Węgry 7 1 0 0 6 12-31 3
8 Białoruś 6 1 0 0 5 13-32 3