MŚ w hokeju: Broniąca tytułu Kanada rozgromiona na zakończenie fazy grupowej

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  /
PAP/EPA / /

Na zakończenie fazy grupowej hokejowych MŚ rozegrano we wtorek mecze z udziałem czterech drużyn najwyżej klasyfikowanych w rankingu IIHF. W Sankt Petersburgu wysokiej porażki 0:4 z Finlandią doznała broniąca tytułu Kanada.

Reprezentacje Kanady i Finlandii miały przed wtorkowym spotkaniem komplet punktów na koncie, dlatego stawką ich starcia było pierwsze miejsce w Grupie B, dające w ćwierćfinale prawo gry z niżej notowaną Danią. Losy meczu rozstrzygnęły się w drugiej tercji, w której jako pierwszy trafienie uzyskał Tommi Kivisto. Pod koniec tej odsłony gole strzelili jeszcze Leo Komarov i Mika Pyörälä, dzięki czemu Suomi uzyskali bezpieczne prowadzenie 3:0.

Hokeiści spod znaku Klonowego Liścia nie znaleźli sposobu na pokonanie Mikko Koskinena, który obronił 21 strzałów. W 43. minucie wynik meczu ustalił Jarno Koskiranta, dzięki czemu Finlandia zwyciężyła pewnie 4:0. Zespół Suomi nawiązał do sukcesu z MŚ z 2014 roku, kiedy wyeliminował Kanadę na etapie ćwierćfinału. We wtorek cieszył się z triumfu na zakończenie fazy grupowej i z kompletem punktów zajął pierwsze miejsce w turnieju rozgrywanym w Sankt Petersburgu.

W ostatnim meczu Grupy A spotkały się notowana na drugim miejscu w rankingu IIHF Rosja oraz klasyfikowana na trzeciej pozycji Szwecja. W Moskwie, podobnie jak w Sankt Petersburgu, wszystko było już jasne po dwóch tercjach. W 15. minucie wynik meczu otworzył Jewgienij Dadonow, a jeszcze przed przerwą podwyższył Artiemij Panarin. W drugiej odsłonie trafienia uzyskali doświadczony Paweł Daciuk oraz Roman Ljubimow. Zespół Trzech Koron odpowiedział dopiero w 42. minucie golem Mattiasa Ekholma.

{"id":"","title":""}

Zwycięska we wtorek Rosja mimo lepszego bilansu bramkowego nie wyprzedziła w tabeli drużyny Czech, ponieważ nasi południowi sąsiedzi okazali się na otwarcie turnieju lepsi w bezpośrednim starciu. Od tej wpadki gospodarze wygrali jednak sześć kolejnych spotkań i niezmiennie pozostają faworytem do końcowego triumfu. Trzecie miejsce w Grupie A zajęła Szwecja, zaś czwarte Dania. Na kolejnych lokatach sklasyfikowano Norwegię, Szwajcarię, Łotwę oraz zdegradowany do Dywizji 1A Kazachstan.

W Grupie B pierwsze miejsce zajęła Finlandia, która wyprzedziła Kanadę. Awans do ćwierćfinału z trzeciej pozycji uzyskały Niemcy, zaś z czwartej zespół USA. Miejsce w elicie zachowały drużyny Słowacji i Białorusi oraz współgospodarz przyszłorocznych MŚ w hokeju na lodzie, Francja. Do Dywizji 1A powrócą Węgry, które w 2017 roku będą rywalizować z Kazachstanem, Polską, Austrią, Koreą Południową i Ukrainą. Dwa najlepsze zespoły zagrają w MŚ elity w 2018 roku.

Spotkania ćwierćfinałowe hokejowych MŚ 2016 odbędą się w czwartek (środa będzie dniem wolnym). W Moskwie zagrają Czechy i USA (godz. 15:15) oraz Rosja i Niemcy (godz. 19:15), natomiast w Sankt Petersburgu Finlandia i Dania (godz. 15:15) oraz Kanada i Szwecja (godz. 19:15).

Wyniki i tabele:

Grupa A:

Rosja - Szwecja 4:1 (2:0, 2:0, 0:1) 1:0 - Dadonow (Panarin, Szypaczow) 15' 2:0 - Panarin (Szypaczow, Marczenko) 18' 3:0 - Daciuk (Zajcew) 22' 4:0 - Ljubimow (Moziakin, Daciuk) 30' 4:1 - Ekholm (Larsson, Wennberg) 42' (5 na 4)

M Drużyna Mecze Wygrane Wygrane po dogr./karnych Przegrane po dogr./karnych Przegrane Punkty Bramki