MŚ w hokeju: Finowie triumfowali po raz ósmy i awansowali do półfinału

Po wygraniu wszystkich meczów w grupie B Finowie tylko do połowy drugiej tercji mogli czuć oddech Duńczyków. Ostatecznie Suomi pokonali rywali 5:1 i jako pierwsi zapewnili sobie awans do półfinału mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Rosji.

Szymon Łożyński
PAP/EPA

Zdecydowanym faworytem spotkania byli reprezentanci Finlandii. Do ćwierćfinałowego pojedynku z reprezentacją Danii kadra Suomi przystąpiła po komplecie siedmiu zwycięstw w fazie grupowej. Na koniec zmagań w grupie B Skandynawowie dali prawdziwy pokaz mocy gromiąc 4:0 Kanadyjczyków. Z kolei Duńczycy awans do 1/4 finału zapewnili sobie rzutem na taśmę, pokonując w ostatnim meczu 4:1 reprezentację Kazachstanu oraz korzystając z porażki 4:5 Szwajcarów z Czechami.

W pierwszej tercji różnica potencjału kadrowego pomiędzy obiema drużynami była widoczna. Mimo to Duńczycy po premierowych 20 minutach mogli być zadowoleni, ponieważ przegrywali tylko 0:1. Finów, którzy po rozgromieniu Kanadyjczyków stali się główni kandydatami do złota, na prowadzenie w 15. minucie wyprowadził Mikael Granlund.

Więcej bramek kibice zobaczyli w drugiej tercji. Bardzo szybko po powrocie na taflę, bo już w drugiej minucie, hokeiści z Finlandii podwyższyli prowadzenie na 2:0 za sprawą Jarno Koskiranty. Duńczycy mimo niekorzystnego obrotu spraw nie poddali się i wykorzystując grę w przewadze zdobyli kontaktową bramkę. Bardziej ofensywna gra z Finami zemściła się jednak na nich pod koniec drugiej tercji, kiedy to trzeciego gola dla Suomi zdobył Patrik Laine.

W ostatniej części czwartkowego widowiska Finowie nie pozostawili złudzeń, która z drużyn bardziej zasłużyła na awans do półfinału. Skandynawowie dwoma bramkami zdobytymi pod koniec spotkania przypieczętowali swój triumf z Duńczykami 5:1.

W półfinale podopieczni Kari Jalonena zmierzą się z gospodarzami mistrzostw globu, reprezentacją Rosji. W Moskwie drużyna Sbornej pokonała Niemcy 4:1.

Finlandia - Dania 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)