MŚ w hokeju: Pasjonujące starcie w drugim półfinale! Kanadyjczycy będą bronić tytułu!

W drugim półfinale mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Rosji reprezentacja Kanady pokonała USA 4:3. W niedzielę drużyna z Kraju Klonowego Liście będzie bronić tytułu w starciu z Finlandią.

Szymon Łożyński
AFP
Pierwszym finalistą mistrzostw świata w hokeju na lodzie w Rosji, ku niezadowoleniu kibiców gospodarzy, zostali reprezentanci Finlandii. W Moskwie Skandynawowie pokonali graczy Sbornej 3:1, powtarzając tym samym wynik z ćwierćfinału igrzysk olimpijskich w Soczi. W drugim meczu w ramach 1/2 finału zmierzyły się reprezentacje Kanady i USA.

W sobotę Amerykanie otrzymali szansę zrewanżowania się hokeistom z Kraju Klonowego Liścia za porażkę w finale ubiegłorocznych mistrzostw świata oraz w meczu otwarcia grupy B mistrzostw globu 2015.

Po ćwierćfinałowych bojach większe zmęczenie powinni odczuwać reprezentanci USA, którzy swoich rywali, reprezentację Czech, pokonali dopiero po rzutach karnych. Z kolei Kanadyjczycy szybko podnieśli się po klęsce na koniec fazy grupowej z Finlandią (0:4) i rozgromili Szwedów (6:0).

Po pierwszej tercji drugiego półfinałowego pojedynku bliżej zwycięstwa była drużyna z Kanady. Podopieczni Billa Petersa wynik spotkania otworzyli w dziewiątej minucie, kiedy to bramkę zdobył Brendan Gallagher. Tuż przed przerwą prowadzenie Kanadyjczyków podwyższył Brad Marchand.

Pierwsze dziesięć minut drugiej tercji sobotniego widowiska mogło wstrząsnąć obrońcami mistrzowskiego tytułu. Kanadyjczycy stracili aż trzy bramki z rzędu i to rywale wyszli na prowadzenie 3:2. Ostatecznie mecz zakończył się jednak zwycięstwem faworytów tego pojedynku. Jeszcze w drugiej części do wyrównania doprowadził Derick Brassard. Bramkę na wagę zwycięstwa i awansu do finału Kanadyjczyków zdobył w 42. minucie meczu Ryan Ellis.

Kanada - USA 4:3 (2:0, 1:3, 1:0)