NHL: Tampa Bay krok od finału po wygranej w dogrywce

Tampa Bay Lightning zdołali odwrócić niekorzystne losy piątego meczu z Pittsburg Penguins i po bramce Tyler Johnsona w dogrywce, wyszli na prowadzenie w finałowej serii NHL na Wschodzie.

Rafał Lichowicz
AFP

Spotkanie numer pięć finałów Wschodniej Konferencji rozgrywane w Consol Energy Center rozpoczęło się lepiej dla gospodarzy. Penguins objęli prowadzenie na sekundę przed końcową syreną pierwszej tercji po golu Briana Dumoulin, który wykończył akcję Bryana Rusta.

Niecałe dwie minuty po wznowieniu gry było już 2-0, gdy krążek do bramki skierował Patric Hornqvist. Spory udział przy bramce 29-latka mieli podający Carl Hagelin i Olli Maatta, który podał wcześniej kapitalnie do Szweda.

Lightning odwrócili jednak losy meczu w ciągu zaledwie 50 sekund. W czternastej minucie krążek do bramki świetnym strzałem skierował Alex Killorn. Chwilę później było już 2-2, gdy podanie Vladislava Namestnikova wykończył Nikita Kuczerow.

ZOBACZ WIDEO Kanadyjczycy odbierają puchar z rąk prezydenta Rosji (źródło TVP) Kanadyjczycy odbierają puchar z rąk prezydenta Rosji "Pingwiny" zdołały jednak wrócić na prowadzenie jeszcze przed końcem tercji po golu Chrisa Kunitza. W ostatnich 20 minutach Tampa Bay poszukiwali więc gola, by doprowadzić do dogrywki. Bohaterem został ponownie Kuczerow, który z 11 bramkami objął prowadzenie w klasyfikacji dla najlepszego strzelca fazy play off.

Dogrywka trwała ledwie 53 sekundy. Obie drużyny oddały po jednym celnym strzale, z tą różnicą, iż uderzenie "Błyskawic" trafiło do sieci. Gola zapisano Tylerowi Johnsonowi, który plecami nieumyślnie skierował krążek do bramki po strzale Jasona Garrisona.

Tampa Bay mogą przypieczętować awans do finału play off już w środę, gdy w swojej hali zmierzą się z Penguis w szóstym meczu serii.