NHL: San Jose wracają do gry! Donskoi bohaterem dogrywki

San Jose Sharks wykorzystali atut własnej hali i w trzecim meczu finałów play off odnieśli pierwsze zwycięstwo nad Pittsburg Penguins wygrywając 3:2 w doliczonym czasie gry.

Rafał Lichowicz
AFP

Trzecie starcie finałów o Puchar Stanleya stało pod znakiem atomowych uderzeń z dystansu w wykonaniu obrońców obu ekip. W szóstej minucie gry, gości z Pittsburgha na prowadzenie wyprowadził Ben Lovejoy, który kropnął nie do obrony stojąc prawie na niebieskiej linii.

Cztery minuty później w bliźniaczej sytuacji po drugiej stronie lodowiska krążek do bramki skierował defensor gospodarzy Justin Braun i trybuny SAP Center oszalały po raz pierwszy tego wieczoru.

Gdy wydawało się, że druga tercja nie przyniesie rozstrzygnięcia, na 53 sekundy przed końcem na kolejny piekielny strzał z dystansu zdecydował się Lovejoy. Tor lotu krążka zmienił jeszcze Patric Hornqvist i to ostatecznie zmyliło Martina  Jonesa stojącego w bramce Sharks.

"Rekiny" czekały z odpowiedzią do dziewiątej minuty trzeciej tercji, gdy strzałem (a jakże) z dystansu Matta Muraya w bramce Penguins zaskoczył Joel Ward. Przy bramce Kanadyjczyka drugą asystę tego wieczoru i 17 w tegorocznym play off zaliczył Joe Thorton.

W dogrywce aktywniejsi pod bramką rywali byli Penguins, lecz to Sharks zadali decydujący cios po świetnej indywidualnej akcji Joonasa Donskoia. Fin objechał bramkę "Pingwinów" i w asyście obrońców uderzył nie do obrony pod poprzeczkę.

Dla debiutujących w finałach play off San Jose Sharks było to pierwsze zwycięstwo w historii w tej fazie rozgrywek o Puchar Stanleya. Kolejny mecz w SAP Center odbędzie się w poniedziałek 6 czerwca.