MŚ U-20: pojedynki gigantów w półfinałach

Kanada ze Szwecją i Rosja ze Stanami Zjednoczonymi zagrają w najbliższą środę o awans do wielkiego finału młodzieżowych mistrzostwa świata w hokeju na lodzie.

Rafał Lichowicz
AFP

Jako pierwsi awans do 1/2 fazy pucharowej turnieju w Kanadzie uzyskali hokeiści Rosji, którzy pokonali 4:0 reprezentację Danii. W zespole Valeriego Bragina pierwszy skrzypce grał strzelec dwóch goli Kirill Kaprizov. 19-latek w całym turnieju ma na koncie 7 bramek i jest liderem klasyfikacji strzelców.

W drugim meczu rozgrywanym w hali Air Canada Center w Toronto Amerykanie rozprawili się nie bez problemów ze Szwajcarią. Po zwycięskiej pierwszej tercji hokeiści z USA prowadzili 2:0. W kolejnych odsłonach gry do głosu doszli jednak Helweci, a konkretniej Nico Hischier.

17-latek zdobywając dwa gole w okresie gry w przewadze, w 57. minucie doprowadził do niespodziewanego remisu. Amerykanie poświadczyli jednak o swojej klasie odpowiadając na drugie trafienie Szwajcarów po upływie ledwie 18 sekund. Gol Jordana Greenwaya dał awans do półfinału.

Prawie 20 bramek padło w dwóch ćwierćfinałach rozgrywanych w hali Bell Center w Montrealu. W pierwszym meczu Szwedzi pokonali Słowaków aż 8:3. Po dwa gole dla Trzech Koron zdobył Tim Soderlund i Joel Eriksson.

Najpóźniej awans do półfinału uzyskali hokeiści gospodarzy. Kanada w wieczornym meczu mierzyła się z Czechami. Mimo przegranej pierwszej tercji, zespół spod znaku Klonowego Liścia zwyciężył pewnie po wygraniu drugiej i trzeciej odsłony gry. Gole decydujące o wygranej gospodarzy zdobył w ostatniej tercji Julien Gauthier.

W półfinałach zaplanowanych na 4 stycznia Stany Zjednoczone zmierzą się z Rosją, a Szwecja podejmie Kanadę. Mecze zostaną rozegrane w Montrealu.