MŚ U-20: Kanada zagra o tytuł z USA

Młodzieżowe reprezentacje Kanady i Stanów Zjednoczonych zmierzą się w finałowym meczu o złoty medal MŚ w hokeju na lodzie do lat 20 rozgrywanych w Toronto i Montrealu.

Rafał Lichowicz
AFP

Gospodarze młodzieżowego mundialu Kanadyjczycy w półfinale ograli reprezentację Szwecji 5:2. Po pierwszej wyrównanej tercji zakończonej rezultatem 2:2, w drugiej drużyna spod znaku Klonowego Liścia wyszła na prowadzenie za sprawą Juliena Gauthier.

W ostatniej części meczu wynik na 4:2 podwyższył najlepiej punktujący w tym turnieju wśród Kanadyjczyków - Dylan Strome. W 19. minucie swojego drugiego gola, po strzale do pustej bramki, zdobył Gauthier.

W finale Kanadyjczycy będą mieli okazję do rewanżu na reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Jankesi w fazie grupowej turnieju ograli gospodarzy 3:1, awansując do ćwierćfinału z pierwszego miejsca.

USA nie miało łatwej drogi w drodze do finału. W półfinale dopiero po rzutach karnych młodzi Amerykanie pokonali reprezentację Rosji 4:3.

W regulaminowym czasie prym w swoich zespołach wiedli Colin White i Denis Guryanov, którzy zdobyli po dwie bramki. USA miało jeszcze szansę zakończyć mecz w podstawowym czasie, ale z rzutu karnego pomylił się Clayton Keller.

W serii rzutów karnych Amerykanie rozpoczęli fatalnie od trzech pudeł. Drugi raz pomylił się Keller, a gola nie zdobył również skuteczny w meczu White. Rosjanie w pierwszych próbach trafili tylko raz za sprawą Guryanova.

Później reprezentanci Stanów Zjednoczonych byli już bezbłędni, a po drugim trafieniu Troya Terrego w siódmej serii i pudle Alexandra Polunina, mogli świętować awans.

Finał mistrzostw zaplanowano na 5 stycznia. W tym samym dniu Szwedzi zagrają o brąz z Rosją. Wcześniej awans w elicie zapewnili sobie Finowie, którzy w drugim meczu barażowym pokonali Łotwę 4:1.