MŚ w hokeju: świetny mecz Polaków! Silny Kazachstan wygrał dopiero po dogrywce

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Rafał Rusek / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w hokeju na lodzie
Newspix / Rafał Rusek / Na zdjęciu: reprezentacja Polski w hokeju na lodzie

Reprezentacja Polski po bardzo dobrym meczu przegrała po dogrywce z ubiegłorocznym spadkowiczem z hokejowej elity Kazachstanem 0:1 na hokejowych MŚ dywizji 1A. Biało-czerwoni wywalczyli jednak ważny punkt za remis w regulaminowym czasie gry.

Obie reprezentacje przystępowały do meczu z takim samym dorobkiem punktowym. Polacy zdobyli trzy oczka po zwycięstwie z Ukrainą (2:1), a Kazachstan za wygraną z Austrią (3:2) na otwarcie mistrzostw. Wtorkowi rywale mieli także na koncie porażkę z najniżej notowaną przed turniejem Koreą Południową.

W pierwszej tercji zakończonej bezbramkowym remisem, niespodziewanie przewagę uzyskali biało-czerwoni. Bardzo dobrze w bramce Kazachów spisywał się jednak Witalij Kolesnik, który obronił aż 13 strzałów Polaków, w tym groźne akcje Wajdy, Kruczka czy Urbanowicza. Bezbłędny był również stojący między słupkami naszej bramki Przemysław Odrobny.

Najbardziej straconej szansy na zdobycie gola mogli żałować Krzysztof Zapała i Mateusz Rompkowski. Krążek po uderzaniach graczy Podhala i Cracovii zatrzymał się na poprzeczce bramki Kazachstanu.

W drugich 20 minutach Polacy kontynuowali świetną grę przeciwko ubiegłorocznemu spadkowiczowi z elity. Nie przeszkodziły nam w tym nawet dwa okresy gry w osłabieniu po karach dla Mikołaja Łopuskiego i Krzystofa Zapały. Jeden z nich mogliśmy nawet wygrać po dobrej akcji Grzegorza Pasiuta.

W dogodniejszych sytuacjach ponownie zapisała się przewaga podopiecznych Jacka Płachty. Kazachowie tylko na początku zaatakowali groźnie trafiając raz w słupek. Później jednak lepsze akcje konstruowali reprezentanci Polski. Najbliżej zdobycia prowadzenia był Patryk Wronka. Po jego indywidualnej szarży w 27. minucie na raty musiał bronić Kolesnik.

W trzeciej tercji lepsze wrażenie sprawiali wreszcie faworyzowani Kazachowie. Jednak i tym razem Polacy byli równorzędnym rywalem. Ostatnie 20 minut zakończyło się również bezbramkowo i czekała nas pierwsza w tym turnieju dogrywka.

W doliczonym czasie gry szybko decydującego gola zdobył Kevin Dallman. Polacy mogli cieszyć się jednak ze zdobycia punktu w starciu ze znacznie wyżej notowanym rywalem. Dwa oczka po wygranym meczu powędrowały na konto Kazachstanu.

Polska i Kazachstan otwierały trzecią kolejkę gier w mistrzostwach świata Dywizji 1A. We wtorek zagrają ponadto Węgry z Koreą Południową (16:00) oraz Ukraina z Austrią (19:30).

W następnej kolejce rywalem Polaków będzie reprezentacja Węgier. Mecz zaplanowano na środę na godzinę 16:00.

Polska - Kazachstan 0:1 dogr. (0:0, 0:0, 0:0, 0:1)

Bramki: 0:1 - Dallman (Dawes) 62' (3 na 3)

Strzały: 30-29 Kary: 6-4

Kazachstan: Kolesnik (Kudryavtsev) - Dallman, Samyonov; Dawes, Boyd, Bochenski - Savchenko, Stepanov; Mikhalis, Pushkaryov, St-Pierre - Lipin, Polokhov; Sagadeyev, Markelov, Starchenko - Lakiza; Punyukov, Khudyakov, Ivanov, Kuchin. Trener Eduard Zankovets

Polska: Odrobny (Radziszewski) - Wajda, Bryk; Wronka, Pasiut, Malasiński - Pociecha, Ciura; Kolusz, Zapała, Łopuski - Kruczek, Wanacki; Galant, Bryniczka, Chmielewski - Rompkowski; Kapica, Dziubiński, Urbanowicz, Jeziorski. Trener Jacek Płachta.

Wyniki i tabela MŚ w hokeju na lodzie Dywizji 1A:

sobota, 22 kwietnia Węgry - Ukraina 5:3 (1:1, 1:2, 3:0) Korea Południowa - Polska 4:2 (1:0, 1:1, 2:1) Kazachstan - Austria 3:2 (2:0, 0:2, 1:0)

niedziela, 23 kwietnia Korea Południowa - Kazachstan 5:2 (1:1, 0:1, 4:0) Polska - Ukraina 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

poniedziałek, 24 kwietnia Węgry - Austria 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

wtorek, 25 kwietnia Kazachstan - Polska 1:0 dogr. (0:0, 0:0, 0:0, 1:0) Węgry - Korea Południowa godz. 16:00 Ukraina - Austria godz. 19:30

środa, 26 kwietnia Kazachstan - Ukraina godz. 19:30

czwartek, 27 kwietnia Polska - Węgry godz. 16:00 Austria - Korea Południowa godz. 19:30

piątek, 28 kwietnia Węgry - Kazachstan godz. 12:30 Polska - Austria godz. 16:00 Korea Południowa - Ukraina godz. 19:30