MŚ w hokeju: Słowacy wreszcie zwycięzcy. Łotwa nie dała szans Korei Południowej

Reprezentacja Słowacji odniosła we wtorek pierwsze zwycięstwo w tegorocznych mistrzostwach świata elity, pokonując Austrię 4:2. Trzecią z rzędu wysoką porażkę odnieśli Koreańczycy.

Rafał Lichowicz
hokeiści Słowacji cieszą się z bramki Getty Images / Bruce Bennett / Na zdjęciu: hokeiści Słowacji cieszą się z bramki
Słowacy w meczu z Austriaki musieli walczyć o poprawę swojej pozycji w tabeli, po porażkach w wyrównanych pojedynkach ze Szwajcarią i Czechami. Podopieczni Craiga Ramsaya nie rozpoczęli jednak najlepiej wtorkowego meczu tracąc gola po upływie ledwo 90 sekund gry.

Do siatki Patrika Rybara trafił już na początku gry Brian Lebler. Słowacy podnieśli się bardzo szybko odpowiadają bramką Marcela Hascaka w ciągu niecałych trzech minut. Drugie 20 minut spotkania zdecydowało o losach meczu. Dwie bramki dla jak się później okazało zwycięskiego zespołu zdobyli Christian Jaros i Tomas Jurco. Przy obu trafieniach asysty zaliczył 18-latek Martin Fehervary.

W ostatniej odsłonie meczu Austria zdobyła kontaktowego gola w 42. minucie, ale Słowacy dzielnie bronili prowadzenia do ostatnich minut, zdobywają w 59 minucie i 29 sekundzie gola na 4:2 po strzale Michala Kristofa do pustej bramki.

Wygrana zapewniła reprezentacji Słowacji awans na 4. miejsce w grupie A. W kolejnym meczu ich rywalem będzie Francja, którą również będą musieli pokonać marząc jeszcze o awansie do ćwierćfinałów.

W meczu grupy B spotkały się reprezentacje krajów, które poległy na mistrzostwach rozgrywanych w Danii w pojedynkach z Finlandią w identycznym stosunku 1:8. Reprezentacja Łotwy miała jednak w dorobku jedno zwycięstwo z Norwegią i wobec porażki Korei w ich drugim meczu z Kanadą 0-10, wydawała się oczywistym faworytem do wygranej.

Zespół Boba Hartleya potwierdził swoją wyższość w każdej z tercji. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Rodrigo Abols, który zaliczył aż trzy asysty. Dwa punkty za gola i asystę zdobył najskuteczniejszy wśród Łotyszy w punktacji kanadyjskiej po tym meczu (4 punkty) Rudolfs Balcers.

W następnej kolejce Łotwa w czwartek zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Dzień wcześniej ostatni zespół grupy B - Korea Południowa podejmie wicemistrzów olimpijskich z Pjongczangu - reprezentację Niemiec.

Grupa A:

Austria - Słowacja 2:4 (1:1, 0:2, 1:1) 1:0 - Lebler (Hofer, Viveiros) 2' 1:1 - Hascak (Hovorka, Daloga) 5' 1:2 - Jurco (Nagy, Fehervary) 23' 1:3 - Jaros (Fehervary) 29' 2:3 - Schneider (Raff) 42' 2:4 - Kristof 60' (do pustej bramki)

Grupa B:

Korea Południowa - Łotwa 0:5 (0:2, 0:1, 0:2) 0:1 - Meija (Rubins) 12' 0:2 - Kenins (Balcers, Abols) 19' 0:3 - Bukarts (Karsums, Sotnieks) 29' 0:4 - Balcers (Indrasis, Abols) 42' (5 na 4) 0:5 - Bukarts (Abols, Indrasis) 60' (5 na 4)

1 USA 3 2 1 0 0 12:4 8
2 Kanada 3 2 0 1 0 21:6 7
3 Finlandia 2 2 0 0 0 16:2 6
4 Łotwa 3 1 1 0 1 9:10 5
5 Norwegia 2 0 1 1 0 7:7 3
6 Dania 3 0 1 0 2 4:13 2
7 Niemcy 3 0 0 2 1 6:11 2
8 Korea Południowa 3 0 0 0 1 1:23 0

Czy Słowacja awansuje do 1/4 mistrzostw świata w hokeju?