Pekin 2022. Sensacyjne rozstrzygnięcia kwalifikacji. Finał slopestyle'u bez mistrza świata!

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Marcus Kleveland
PAP/EPA / MAXIM SHIPENKOV / Na zdjęciu: Marcus Kleveland

Kwalifikacje slopestyle'u mężczyzn (snowboard) przyniosły niespodziewane rozstrzygnięcia. W finale igrzysk olimpijskich w Pekinie zabraknie aktualnego mistrza i brązowego medalisty mistrzostw świata.

W niedzielę w XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 odbyły się kwalifikacje mężczyzn w snowboardowym slopestyle'u. Składały się one z dwóch przejazdów. Do ostatecznego wyniku zaliczany był ten, w którym zawodnik uzyskał więcej punktów.

Do finału awans wywalczyło 12 najlepszych snowboardzistów. W tym gronie nie ma Norwega Marcusa Klevelanda. Aktualny mistrz świata (Aspen 2021) uzyskał notę 64,86 i zajął dopiero 14. miejsce. Pierwszym zawodnikiem, który nie uzyskał kwalifikacji jest Rene Rinnekangas (67,10). Fin przed rokiem w Aspen zdobył brązowy medal.

Sporym zaskoczeniem jest dopiero 17. pozycja Dusty'ego Henricksena. Amerykanin przed rokiem wygrał Winter X Games, prestiżową imprezę sportów ekstremalnych. W 2020 w takich zawodach zwyciężył Darcy Sharpe. W kwalifikacjach w Pekinie Kanadyjczyk uplasował się na 23. pozycji.

W niedzielę najlepszy okazał się 17-letni Chińczyk Yiming Su (86.80). W gronie 12 snowboardzistów z awansem do finału jest trzech Kanadyjczyków (Mark McMorris, Sebastien Toutant, Max Parrot) i trzech Amerykanów (San Fitzsimons, Redmond Gerard, Chris Corning).

Poza tym jest po dwóch Norwegów (Staale Sandbech, Mons Roisland) i Japończyków (Takeru Otsuka, Kaito Hamada). Stawkę uzupełnia Włoch Emiliano Lauzi.

Cztery lata temu w Pjongczangu złoto zdobył Redmond Gerard. Srebrny medal padł łupem Maxa Parrota, a brązowy wywalczył Mark McMorris. Finał rywalizacji w Pekinie zaplanowano na poniedziałek (początek o godz. 5:00 czasu polskiego).