Pekin 2022. Sensacja w turnieju hokeja. Wymarzony debiut w igrzyskach!

Tego się nikt nie spodziewał. Debiutująca w turnieju olimpijskim Dania pokonała w swoim pierwszym meczu zimowych igrzysk Pekin 2022 wyżej notowaną ekipę Czech!

Rafał Smoliński
Duńczycy cieszą się z gola PAP/EPA / MARK CRISTINO / Na zdjęciu: Duńczycy cieszą się z gola
Hokejowa reprezentacja Danii po raz pierwszy w historii występuje w igrzyskach olimpijskich. Na inaugurację zmierzyła się z Czechami, które liczyły na zwycięstwo i objęcie prowadzenia w grupie B. Tymczasem, podobnie jak to miało miejsce kilka dni temu w turnieju pań, faworyt dał się zaskoczyć i zjechał z lodu pokonany.

Początkowo nic nie wskazywało na niespodziankę. Czesi od razu rzucili się do ataków, ale brakowało precyzji. Po jednym ze strzałów krążek odbił się od słupka i zatańczył na linii bramkowej. Skuteczni do bólu byli za to Duńczycy. Markus Lauridsen uderzył z dystansu, a Vladimir Sobotka zmienił tor lotu krążka i zmylił swojego bramkarza. W 12. minucie było więc 1:0 dla Danii.

Reprezentanci naszych południowych sąsiadów dostali okazję do wyrównania w postaci kary Matiasa Lassena, jednak z niej nie skorzystali. Zamiast tego popełnili fatalny błąd w ataku. W 18. minucie Patrick Russell przejął "gumę" i popędził na bramkę strzeżoną przez Simona Hrubeca. Został sfaulowany, a sędzia przyznał Danii rzut karny. "Najazd" wykorzystał Frans Nielsen, który przełożył sobie krążek na bekhend i strzelił pięknego gola.

Po pierwszej tercji było więc niespodziewanie 2:0 dla Duńczyków, choć Czesi mieli miażdżącą przewagę na lodzie (17-4 w strzałach). Faworyci tego spotkania musieli jednak poczekać na pierwszą bramkę do drugiej odsłony. W 24. minucie Roman Cervenka ładnie uderzył spod niebieskiej linii i trafił w samo okienko. Wydawało się, że Czesi pójdą za ciosem, ale nic takiego nie nastąpiło. Rywale dzielnie się bronili, a pod koniec tercji oddalili krążek spod własnej bramki.

W trzeciej części spotkania hokeiści naszych południowych sąsiadów dążyli do wyrównania, ale nie potrafili pokonać Sebastiana Dahma, który był jednym z bohaterów. W odpowiedzi sytuację sam na sam zmarnował Frans Nielsen. W końcowej fazie meczu Czesi ściągnęli bramkarza, ale krążek po jednym ze strzałów zatrzymał się na słupku. Duńczycy utrzymali wynik do końcowej syreny mimo znacznej przewagi rywali (40-17 w strzałach).

Dania sensacyjnie pokonała Czechy 2:1 i objęła prowadzenie w grupie B. Na drugim miejscu po pierwszej serii gier jest Rosyjski Komitet Olimpijski, który wygrał skromnie za trzy punkty ze Szwajcarią 1:0 (więcej tutaj).

W turnieju hokeja na lodzie mężczyzn występuje 12 zespołów podzielonych na trzy grupy. Ich zwycięzcy oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca zakwalifikują się od razu do ćwierćfinału. Pozostałe osiem drużyn zostanie ułożonych w pary, z których czterech wygranych dołączy do rozstawionych ćwierćfinalistów.