Pekin 2022. Rosjanie wygrywają, ale grą rozczarowują

Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego odniosła drugie zwycięstwo w turnieju hokeja na lodzie igrzysk olimpijskich Pekin 2022. Jak na razie Rosjanie są niepokonani, ale ich gra pozostawia wiele do życzenia.

Rafał Smoliński
Rosjanie cieszą się z gola PAP/EPA / ALEX PLAVEVSKI / Na zdjęciu: Rosjanie cieszą się z gola
W pierwszej kolejce Rosjanie wygrali skromnie ze Szwajcarami 1:0. W piątek zmierzyli się z Duńczykami, którzy na inaugurację postarali się o niespodziankę i wygrali z Czechami 2:1. Reprezentacja Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego była zdecydowanym faworytem meczu w grupie B, ale na zwycięstwo musiała się sporo napracować.

Premierowa tercja zakończyła się remisem, bo obie drużyny zagrały dosyć ostrożnie. W przerwie trener Aleksiej Żamnow zmobilizował swoich graczy, aby mocniej zaatakowali. Od początku drugiej partii liczba strzałów Rosjan wyraźnie wzrosła. Dopiero w 29. minucie złamali opór rywali, a krążek do bramki wbił Pawieł Karnauchow. Mimo wielkiej przewagi nie udało się w tej części spotkania podwyższyć prowadzenia.

W trzeciej odsłonie faworyci do olimpijskiego złota dążyli do zdobycia drugiej bramki, ale byli bardzo nieskuteczni. Zmorą Rosjan była gra w przewadze, bowiem w całym meczu nie wykorzystali żadnej z pięciu okazji. Im bliżej było końca meczu, na lodzie było czuć zdenerwowanie. Tymczasem wielką okazję na wyrównanie zmarnował Nicklas Jensen.

Rosjanie bronili się w ostatnich sekundach, a Duńczycy zdecydowali się ściągnąć bramkarza i wprowadzić dodatkowego napastnika. Nie zdołali jednak doprowadzić do remisu. W samej końcówce popełnili jeszcze błąd w defensywie. Kirilł Semjonow otrzymał podanie od gracza rywali i wpakował go do pustej bramki.

Mistrzowie olimpijscy z Pjongczangu oddali więcej strzałów (33-16), ale zwyciężyli dosyć skromnie 2:0. Iwan Fiedotow po raz drugi w turnieju w Pekinie zachował czyste konto. Mimo niezbyt porywającej gry Rosjanie mają na koncie dwa zwycięstwa i są o krok od wygrania zmagań w grupie B.

W turnieju hokeja na lodzie mężczyzn występuje 12 zespołów podzielonych na trzy grupy. Ich zwycięzcy oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca zakwalifikują się od razu do ćwierćfinału. Pozostałe osiem drużyn zostanie ułożonych w pary, z których czterech wygranych dołączy do rozstawionych ćwierćfinalistów.