Triumfy polskiej czwórki kobiet i dwójki kanadyjkarzy w finałach konkurencji olimpijskich podczas PŚ

Polska czwórka kobiet wygrała finałowy wyścig na 500 metrów podczas Pucharu Świata w Montemor-o-Velho. Mazurka Dąbrowskiego z najwyższego stopnia podium wysłuchali też Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski.

Piotr Ziemka

Marta Walczykiewicz, Karolina NajaEdyta Dzieniszewska-Kierkla i Beata Mikołajczyk prowadziły już po 250 metrach. 25 setnych sekundy do Biało-Czerwonych traciły wówczas plasujące się na drugiej pozycji Węgierki. Później Polki powiększyły przewagę i triumfowały z czasem 1:33.764. Reprezentantki Węgier ostatecznie były trzecie (1:35.892). Drugie miejsce zajęły Niemki (1:35.868).

W pierwszych zawodach Pucharu Świata 2016 polska czwórka została sklasyfikowana na trzeciej pozycji. W Duisburgu w składzie nie znalazła się Mikołajczyk, była w nim natomiast Ewelina Wojnarowska, która w Montemor-o-Velho zdobyła brąz w rywalizacji na 500 metrów. Na najwyższym stopniu podium stanęła Lisa Carrington. Nowozelandka w sobotę okazała się najlepsza na 200 m.

Piotr Kuleta i Marcin Grzybowski wygrali finał olimpijskiej konkurencji C2 na 1000 metrów. Brązowi medaliści mistrzostw świata 2015 uzyskali w Portugalii czas 3:35.896. Srebrne medale odebrali inni reprezentanci Polski - Mateusz Kamiński oraz Michał Kudla (3:37.520).

Jako drugi linię mety wyścigu kanadyjkarzy na 500 metrów minął Wiktor Głazunow (1:54.124). Zwycięstwo odniósł Mark Oldershaw (1:53.484). Trzecia lokatę w sprincie kanadyjkarzy zajął Michał Łubniewski (39.932). Wygrał Helder Silva (39.188). Na trzeciej pozycji uplasowali się również Martin Brzeziński, Rafał Rosolski, Bartosz Stabno i Norbert Kuczyński w 1000-metrowym wyścigu kajakowych czwórek. Triumfowali Czesi.