Daniel Staniszewski zdobył brązowy medal w omnium na Igrzyskach Europejskich

Daniel Staniszewski zdobył na kolarskim torze w Mińsku brązowy medal Igrzysk Europejskich 2019 w wieloboju (omnium). Czwarty miejsce w keirinie zajął Krzysztof Maksel.

Piotr Ziemka
Daniel Staniszewski Getty Images / Power Sport Images / Na zdjęciu: Daniel Staniszewski
Daniel Staniszewski wygrał rozpoczynający zmagania scratch. W wyścigu tempowym kolarz KS Pogoń Puławy był szósty, a w australijskim (eliminacyjnym) - czwarty. Po trzech częściach omnium w klasyfikacji generalnej prowadził Jan Willem van Schip. Wicemistrz świata z 2018 roku (przed nim znalazł się wówczas jedynie Szymon Sajnok) miał na koncie 114 punktów. Na drugim miejscu znajdował się Thery Schir (112), trzecim Staniszewski (104), a czwartym Christos Volikakis (96).

Van Schip i Szwajcar spisali się najlepiej w wyścigu punktowym. Holender powiększył przewagę nad wszystkimi rywalami, a Schir utrzymał drugie miejsce. Van Schip zdobył 178 punktów, reprezentant Szwajcarii zaś - 144. 20 okrążeń przed końcem ze Staniszewskim zrównał się Volikakis. Polak zajął jednak czwarte miejsce na przedostatnim punktowanym sprincie. Dodatkowo, chwilę później otrzymał 20 "oczek" za zdublowanie rywali - w tym Volikakisa. Staniszewski został ostatecznie sklasyfikowany na trzecim miejscu z dorobkiem 126 punktów. Czwarty był Rui Oliveira (115), a Grek spadł na piątą pozycję (107).

Staniszewski ma w dorobku między innymi brązowy medal mistrzostw Europy 2017 wywalczony w madisonie wspólnie z Wojciechem Pszczolarskim. W 2015 roku zdobył srebro mistrzostw świata juniorów w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Rywalizacja na torze w Mińsku podczas Igrzysk Europejskich trwała od czwartku do niedzieli. We wszystkich dniach medale zdobyła reprezentacja Polski. W czwartek drugi był Fili Prokopyszyn, w piątek na trzecim stopniu podium stanęła drużyna kobiet na 4 kilometry, a w sobotę trzeci czas na kilometr ze startu zatrzymanego uzyskał Krzysztof Maksel.

W czwartek czwartą lokatę w sprincie drużynowym zajęły Urszula Łoś i Marlena Karwacka. Dzień później tuż za podium znalazła się Justyna Kaczkowska. Z kolei w sobotę na czwartym miejscu sklasyfikowano Mateusza Rudyka. Również w ostatnim dniu Igrzysk Europejskich jeden z Polaków był czwarty.

Do finału keirinu zakwalifikował się Krzysztof Maksel. Na przedostatnim okrążeniu finału upadli Juan Peralta oraz Tomas Babek. W rywalizacji o medale pozostało czterech kolarzy. Jako czwarty finiszował Maksel. Zwyciężył Harrie Lavreysen. Drugi minął metę Rayan Helal, a trzeci - Denis Dmitrijew. Wcześniej Maksel był drugi w pierwszym z czterech wyścigów fazy ćwierćfinałowej i trzeci w półfinale. Finał B (o siódme miejsce) wygrał mistrz olimpijski z 2016 roku - Jason Kenny.

Wyniki pozostałych niedzielnych finałów:

3 kilometry na dochodzenie: 1. Taciana Szarakowa (3:31.153 w kwalifikacjach i 3:32.045 w finale), 2. Marta Cavalli (3:33.166 i 3:37.489), 3. Tamara Dronowa (3:34.840 i 3:34.371), 6. Justyna Kaczkowska (3:40.320), 10. Oliwia Majewska (3:44.923).

500 metrów ze startu zatrzymanego: 1. Daria Szmeliewa 33.209, 2. Olena Starikowa 33.389, 3. Miriam Vece 34.151, 11. Julita Jagodzińska 35.052, 12. Nikola Sibiak 35.366.

Madison: 1. Jessica Roberts / Megan Barker 44 punkty, 2. Kirsten Wild / Amber van der Hulst 40, 3. Diana Klimowa / Maria Nowołodska 39, 11. Nikol Płosaj / Karolina Karasiewicz.

Sprint: 1. Anastazja Wojnowa, 2. Mathilde Gros (2:0 w finale), 3. Daria Szmeliewa, 4. Shanne Braspennincx (2:1).

Czy któryś z Polaków zdobędzie złoty medal mistrzostw Europy 2019 w kolarstwie torowym?