103. edycja Tour de France rozpoczęta, Mark Cavendish wygrał pierwszy etap

Mark Cavendish wygrał pierwszy etap 103. edycji Tour de France. Kolarze przejechali 188 kilometrów. Start odbył się w Mont-Saint-Michel.

Piotr Ziemka
Mark Cavendish Newspix / ZUMAPRESS.com / NEWSPIX.PL / Mark Cavendish

W pierwszej ucieczce znaleźli się: Czech Jan Barta, Niemiec Paul Voss (obaj z zespołu Bora Argon 18) oraz Australijczyk Leigh Howard (IAM). Voss prowadził później samotnie, wygrał dwie górskie premie czwartej kategorii i jako pierwszy zdobył białą koszulkę w czerwone grochy dla lidera klasyfikacji górskiej Tour de France 2016. Niemca doścignęli potem: Barta, Howard, Francuz Anthony Delaplace (Fortuneo Vital Concept) i Amerykanin Alex Howes (Cannondale). Przed peletonem znajdowało się więc pięciu zawodników.

Howard został zwycięzcą pierwszej lotnej premii na trasie 103. edycji TdF. 80 kilometrów przed metą doszło do kraksy. Upadł między innymi Alberto Contador. Hiszpan z zespołu Tinkoff szybko powrócił do peletonu. Gdy do końca pozostawały 4 km, Delaplace i Howes zostali doścignięci. O zwycięstwo na plaży Utah rywalizowali sprinterzy. Na ostatnich metrach doszło do krasy, ale nie ucierpieli w niej kandydaci do triumfu.

Zwyciężył Mark Cavendish. To dla niego 27. etapowa wygrana w Tour de France. Kolarz zespołu Dimension Data uzyskał 10 sekund bonifikaty i po raz pierwszy zdobył żółtą koszulkę lidera klasyfikacji generalnej tego wyścigu. Drugie miejsce zajął Marcel Kittel (6 sekund bonifikaty do "generalki"), a trzecie - Peter Sagan (4). 97. był Maciej Bodnar, 124. Bartosz Huzarski, a 190. Rafał Majka.