Thomas de Gendt wygrał 12. etap TdF, zamieszanie na końcu, Christopher Froome nadal liderem!

Thomas de Gendt wygrał dwunasty etap Tour de France 2016. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Christopher Froome.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / KIM LUDBROOK

Gdy znano już zwycięzcę etapu, wśród czołowych zawodników klasyfikacji generalnej doszło do dużego zamieszania. Na wąskiej drodze, Richie Porte wpadł na motocykl, który nagle został zablokowany przez liczne grono nieprzestrzegających zasad kibiców stojących blisko trasy. Upadli też Bauke Mollema oraz Christopher Froome, którego rower nie nadawał się już do dalszej jazdy. Brytyjczyk z zespołu Sky biegł później bez roweru i oczekiwał na nowy. Jadący w żółtej koszulce lidera zawodnik minął linię mety na zastępczym pojeździe kręcąc głową z niezadowolenia jako 25.

Początkowo nowym liderem został ogłoszony Adam Yates, a Froome spadł na szóstą pozycję. Te rezultaty były jednak nieoficjalne. Sędziowie postanowili ostatecznie dokonać neutralizacji ostatniego kilometra i zawodnikowi drużyny Sky przypisano stratę 5 minut i 5 sekund do triumfatora.

Według pierwotnego planu w dniu święta narodowego upamiętniającego Wielką Rewolucję Francuską kolarze mieli pokonać 184 kilometry na trasie Montpellier - Mont Ventoux. Ze względu na silny wiatr zawodnicy przejechali ostatecznie 178 km. Mety nie umiejscowiono na szczycie Mont Ventoux, ale wcześniej, u podnóża "Wietrznej Góry" - Chalet Reynard.

Kilkunastominutową przewagę na płaskim terenie wypracowało 13 uciekinierów. Ci zawodnicy zajęli czołowe pozycje na trzech premiach. Lotną wygrał Belg Iljo Keisse z zespołu Etixx Quick Step. Z kolei zwycięzcą dwóch górskich premii (trzeciej oraz czwartej kategorii) został inny Belg - Thomas de Gendt z ekipy Lotto Soudal. Zgodnie z zapowiedziami wiał silny wiatr. Na zjeździe spowodował kraksę, upadli między innymi: Simon Gerrans, Ian Stannard i Luke Rowe. Froome zdecydował, aby poczekać na poszkodowanych kolarzy i ci dołączyli później do peletonu.

Trzynastoosobowa ucieczka przed rozpoczęciem finałowego podjazdu miała 9 minut zapasu nad peletonem. Właśnie z tej grupy wyłoniono zwycięzcę. Najdłużej na czele utrzymywali się Daniel Navarro, Serge Pauwels i de Gendt. Triumfował de Gendt. Drugi był Pauwels, a trzeci - Navarro.