Tomasz Kiendyś wygrał 3. etap Dookoła Mazowsza, Matti Manninen zwycięzcą wyścigu

Tomasz Kiendyś wygrał w Twierdzy Modlin trzeci, ostatni etap wyścigu Dookoła Mazowsza 2016. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Matti Manninen.

Piotr Ziemka

59. edycja kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza rozpoczęła się od prologu na Służewcu - torze wyścigów konnych - w Warszawie. Liczącą 2,5 kilometra jazdę indywidualną na czas wygrał Adrian Banaszek z zespołu Verva ActiveJet. Drugie miejsce zajął inny zawodnik tej grupy - Kamil Gradek. Trzeci był Niemiec Maximilian Beyer. Ostatni z wymienionych triumfował podczas pierwszego etapu ze startem oraz metą w Kozienicach i zdobył koszulkę lidera.

W trzecim dniu zmagań najszybciej do linii mety w Teresinie dojechał Matti Manninen. Przed ostatnim etapem Fin miał w "generalce" trzy sekundy przewagi nad drugim zawodnikiem w klasyfikacji, którym był Marco Mathis. Na trzeciej pozycji znajdował się najlepszy z Polaków - Banaszek (również trzy sekundy straty do lidera).

Czwarty etap rozpoczął się i zakończył w Twierdzy Modlin. Do przejechania były 192 kilometry - 8 okrążeń po 24 km. Zwyciężył 39-letni Tomasz Kiendyś z zespołu CCC Sprandi Polkowice, który wygrał klasyfikację generalną wyścigu Dookoła Mazowsza w 2006 roku. Czwarty był Sylwester Janiszewski, a piąty - Alan Banaszek.

Na trasie umiejscowiono trzy lotne premie w Zakroczymiu. Dwie z nich wygrał Adrian Banaszek. Dzięki temu uzyskał sześć sekund bonifikaty i był wirtualnym liderem. Trzecie miejsce na mecie zajął jednak Manninen. Wywalczył więc 4-sekundową bonifikatę i to Fin został triumfatorem klasyfikacji końcowej. Banaszek stracił do niego tylko sekundę.