Vuelta a Espana: Michał Kwiatkowski czwarty na drugim etapie i nowym liderem wyścigu!

Po świetnym zachowaniu na finiszu Michał Kwiatkowski dojechał do mety na czwartym miejscu drugiego etapu Vuelta a Espana 2016. Tym samym torunianin został nowym liderem wyścigu dookoła Hiszpanii. Niedzielne zmagania wygrał Belg Gianni Meersman.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / LAURENT DUBRULE

Po sobotniej jeździe drużynowej na czas, którą wygrała drużyna Sky - między innymi dzięki świetnej pracy Michała Kwiatkowskiego (Polak został sklasyfikowany na trzecim miejscu w "generalce") - na kolarzy czekał pierwszy sprinterski etap Vuelta a Espana 2016.

Przez większą część dystansu, który łącznie liczył 160,8 km z Ourense Thermal Capital do Baiona, na czele było trzech kolarzy: Lauren Pichon, Cesare Benedetti i Bryan Naulleau.

Na 30 km przed metą do tej grupy dołączył Philippe Gilbert, który oderwał się z peletonu. Dla Belga, który przed niedzielną rywalizacją tracił do lidera Petera Kennaugha ze Sky tylko 7 sekund, celem było zgarnięcie 4 sekund bonifikaty na lotnej premii (19 km przed metą) i wygranie etapu. Wówczas Gilbert z BMC zostałby nowym liderem wyścigu.

Plan udało się zrealizować tylko częściowo. Belg wygrał lotną premię, ale chwilę później cała czwórka uciekinierów została doścignięta przez peleton.

Zgodnie z przewidywaniami o zwycięstwie zadecydował finisz z peletonu. Ostatecznie z wiktorii mógł cieszyć się Belg Gianni Meersman z Etixx-Quick Step. Na czwartym miejscu finiszował Michał Kwiatkowski, który świetnie odnalazł się wśród sprinterów i został nowym liderem wyścigu. Torunianin dojechał na wyższej pozycji niż wyprzedzający go wcześniej w klasyfikacji dwaj koledzy z zespołu Sky i dlatego awansował. Kwiatkowski jest pierwszym Polakiem, który założył czerwoną koszulkę lidera Vuelta a Espana.