Vuelta a Espana 2016: triumf Gianniego Meersmana na piątym etapie, Polacy na odległych pozycjach

Belg Gianni Meersman (Etixx - Quick Step) po finiszu okazał się najlepszy na piątym etapie wyścigu Vuelta a Espana 2016, wyprzedzając Włocha Fabio Felline (Trek - Segafredo) oraz Francuza Kevina Rezę (FDJ).

Tomasz Rosiński
PAP / Aleksander Koźmiński

W środę kolarze mieli do pokonania płaski odcinek z Viveiro do Lugo o długości 171,3 km. Z pozycji lidera startował Kolumbijczyk John Darwin Atapuma, który zachował czerwoną koszulkę dzięki decyzji sędziów (anulowano stratę kolumbijskiego zawodnika z powodu kraksy w końcówce zmagań).

Około 40 kilometra postanowili zaatakować Tiago Machado i Julien Morice, którzy w pewnym momencie wypracowali sobie 6 minut i 30 sekund przewagi nad peletonem.

Jako pierwszy z tego duetu tempa nie wytrzymał Morice, zaś na 15 kilometrów przed metą została zneutralizowana ucieczka Machado.

Ostatecznie najlepiej finisz rozegrał Meersman, który okazał się minimalnie lepszy od Felline i Rezy.

Polacy tego dnia byli słabo dysponowani, a najwyższą pozycję spośród nich wywalczył Bartosz Huzarski, który zakończył rywalizację na 66. miejscu. Michał Gołaś uplasował się na 123. lokacie, zaś Michał Kwiatkowski był 128.