Robert Gesink wygrał 14. etap Vuelta a Espana, Nairo Quintana wciąż liderem

Robert Gesink wygrał czternasty etap 71. edycji Vuelta a Espana. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Nairo Quintana.

Piotr Ziemka

Czternasty etap wyścigu Vuelta a Espana 2016 liczył 196 kilometrów. Rywalizacja rozpoczęła się w Urdatx-Dantxarinea. Na trasie były trzy górskie premie pierwszej kategorii (Col Inharpu, Col du Soudet oraz Col de Marie-Blanque). Na koniec kolarze mieli do pokonania podjazd Col d'Aubisque o długości 16,5 kilometra i średnim nachyleniu wynoszącym 7,1 proc. (maksymalnie 10 proc.).

Zwyciężył 30-letni Holender Robert Gesink z zespołu LottoNL Jumbo. Siedem sekund po triumfatorze linie mety minął Kenny Elissonde. Trzecią lokatę zajął Jegor Silin.

Na dwunastej pozycji został sklasyfikowany Nairo Quintana. Kolumbijczyk stracił do Gesinka minutę i 47 sekund, tak jak Christopher Froome, który jest drugi w klasyfikacji generalnej.

Awans w "generalce" zaliczyli kolarze zespołu Orica BikeExchange. Przed sobotnim etapem Esteban Chaves był czwarty, a Simon Yates - siódmy. Po 14. odcinku Kolumbijczyk plasuje się na trzeciej pozycji, Brytyjczyk zaś - na czwartej. Z trzeciego miejsca na dziewiętnaste spadł Alejandro Valverde.