Michał Kwiatkowski 10. na drugim etapie wyścigu dookoła Kraju Basków. Michael Albasini wygrał

Michał Kwiatkowski zajął dziesiąte miejsce na drugim etapie zaliczanego do cyklu UCI World Tour wyścigu Vuelta al Pais Vasco 2017. Wygrał Michael Albasini. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował inny Michael - Matthews.

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky Getty Images / Michał Kwiatkowski w koszulce zespołu Sky
W drugim dniu 57. edycji wyścigu Dookoła Kraju Basków do pokonania było 173,4 kilometra na trasie Pampeluna (Irunea) - Eltziego, a także dwie górskie premie: jedna z nich miała drugą kategorię, a następna - trzecią. Kolejność czołowej trójki była identyczna na obu. Dwie czołowe pozycje zajęli uciekinierzy. Triumfował Hiszpan Luis Angel Mate (Cofidis). Drugą lokatę zajmował Urugwajczyk Fabricio Ferrari (Caja Rural). Z kolei na trzeciej pozycji plasował się Igor Anton Hernandez.

O jeden punkt za czwarte miejsce na pierwszej premii powiększył dorobek Yoann Bagot. Francuz zachował przodownictwo w klasyfikacji górskiej i w środę również pojedzie w czerwonej koszulce w białe grochy dla lidera tego rankingu. Anton nadal jest drugi, ale zmniejszył stratę - po dwóch dniach zmagań traci do Bagota jeden punkt.

Na trasie były też trzy lotne finisze. Dwa z nich wygrał Ferrari. Mate był drugi. Z peletonu najszybciej dwukrotnie finiszował jadący w niebieskiej koszulce lidera klasyfikacji obejmującej wyniki z lotnych premii - Lluis Mas. Ferrari został złapany przez peleton, gdy do końca pozostawało 17,9 km, a Mate - 16,3. Ostatnia lotna premia została umiejscowiona 6 km przed metą. W czołowej trójce znaleźli się: Carlos Verona, Julian Alaphilippe oraz Simon Yates.

Etap wygrał Szwajcar Michael Albasini. Drugie miejsce zajął Ariel Maximiliano Richeze, który drugi jest też w "generalce". Czwarty finiszował triumfator poniedziałkowego odcinka - Michael Matthews. Czołową dziesiątkę zamknął Michał Kwiatkowski. W klasyfikacji generalnej Polak z zespołu Sky awansował z dwudziestego miejsca na dziewiąte.

Na 53. pozycji został sklasyfikowany Michał Gołaś. Czas 4 godziny, 35 minut i 22 sekundy zaliczono 135 kolarzom.