Vuelta a Espana 2018: Michał Kwiatkowski pozostał liderem, Elia Viviani wygrał 3. etap

Elia Viviani wygrał trzeci etap 73. edycji wyścigu Vuelta a Espana. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Michał Kwiatkowski.

Piotr Ziemka
Michał Kwiatkowski PAP/EPA / MANUEL BRUQUE / Michał Kwiatkowski
W pierwszej ucieczce dnia jechało czterech Hiszpanów i dwóch Francuzów: Luis Angel Mate (Cofidis), Antonio Molina (Caja Rural-Seguros RGA), Hector Saez (Euskadi Murias), Jordi Simon (Burgos BH), Nans Peters (AG2R La Mondiale) i Pierre Rolland (EF Education First). Dwie premie (I oraz III kategoria) wygrał Mas, który powiększył przewagę nad rywalami w klasyfikacji górskiej. Dwukrotnie drugi był Rolland. Francuz jako pierwszy z uciekinierów został złapany przez peleton.

43 kilometry przed metą zaatakował Simon (w 2016 roku jeździł w polskiej drużynie ActiveJet), a do pozostałej czwórki dołączyli: Belgowie Victor Campenaerts, Jelle Wallays (obaj Lotto-Soudal), Francuz Alexis Gougeard (AG2R) i Austriak Lukas Poestlberger (Bora-Hansgrohe). Po kilku minutach samotnego prowadzenia Simona doścignęli inni uciekinierzy. Najwyżej sklasyfikowany w klasyfikacji generalnej z tego grona był Campenaerts. Dwukrotny mistrz Europy seniorów w jeździe indywidualnej na czas miał po dwóch dniach stratę 44 sekund do lidera Michała Kwiatkowskiego.

Campenaerts długo nadawał tempo, ale 23 km przed metą upadł na zjeździe. Najdłużej na czele utrzymywał się Poestlberger. Peleton minął Austriaka, gdy do końca pozostawało siedem kilometrów i o zwycięstwo rywalizowali sprinterzy.

Najlepszy okazał się Elia Viviani. Włoch w maju 2018 roku triumfował podczas czterech etapów wyścigu Giro d'Italia. W sierpniu wygrał na szosie klasyk w Hamburgu, zdobył złoty medal mistrzostw Europy na torze w drużynowym wyścigu na dochodzenie oraz srebrny w wieloboju.

Jako drugi minął metę inny Włoch - Giacomo Nizzolo. Trzeci był Peter Sagan. Na 13. pozycji został sklasyfikowany Michał Kwiatkowski. Polak zachował czerwoną koszulkę lidera klasyfikacji generalnej. Tuż przed zwycięzcą Tour de Pologne 2018 finiszował - na dwunastym miejscu - drugi w "generalce" Alejandro Valverde. 23. lokatę zajął Rafał Majka. Czas 4:48:12 uzyskało 112 czołowych zawodników.

Kwiatkowski z dorobkiem 43 "oczek" prowadzi w klasyfikacji punktowej. Drugi jest w niej Valverde (29). Polak jest liderem również w klasyfikacji kombinowanej (suma miejsc z kl. generalnej, punktowej i górskiej), a w rankingu drużynowym na czele znajduje się Team Sky.

14. Rafał Majka Polska Bora-Hansgrohe +0:42

We wtorek odbędzie się etap o długości 161,4 km. Na koniec zawodnicy będą mieli do pokonania 12-kilometrowy podjazd pierwszej kategorii.

Czy Elia Viviani wygra jeszcze co najmniej jeden etap wyścigu Vuelta a Espana 2018?