Dookoła Szwajcarii: Mistrz Cancellara powraca

Szwajcar Fabian Cancellara (Saxo Bank) wygrał w sobotę jazdę indywidualną na czas w Liechtensteinie, pierwszy etap wyścigu Dookoła Szwajcarii. To drugie zwycięstwo w tym sezonie mistrza olimpijskiego z Pekinu.

Krzysztof Straszak

28-latek z Berna, dwukrotny były mistrz świata, zdeklasował rywali: Czech Roman Kreuziger (Liquigas), zwycięzca sprzed roku był drugi ze stratą 19 s. Trzeci Niemiec Andreas Klöden (Astana) z wynikiem o 22 s gorszym. Cancellara znów jest mocny.

W lutym wygrał prolog wyścigu Dookoła Kalifornii, by zaraz wycofać się z imprezy i na długie miesiące to nie startować, to przyjeżdżać w ogonie peletonu. Szwajcarski mistrz czasówki miał problemy rodzinne i długo dochodził do formy, ale wydaje się, że przed Tour de France odzyskał wigor.

Na otwarcie wyścigu Dookoła Szwajcarii czterech zawodników amerykańskiej ekipy Columbia uplasowało się w pierwszej dziesiątce, ale teraz uwaga na górskich odcinkach skieruje się przede wszystkim na Niemca Tony'ego Martina, 24-latka z Cottbus, który wygrał w marcu klasyfikację wspinaczy w Paryż-Nicea.

Zwycięzca szwajcarskiego touru sprzed dwóch lat, Rosjanin Władimir Karpiec (Katiusza) stracił do Cancellary 38 s. Francuz Sylvain Chavanel (Quick Step) był gorszy o 40, były triumfator Giro d'Italia Włoch Damiano Cunego (Lampre) o 43, Holender Thomas Dekker (Silence-Lotto) o 44, a Luksemburczyk Fränk Schleck (Saxo Bank) o 45 s.

Pierwszy etap ze startu wspólnego to w niedzielę pętla do Davos. Na ostatnich 20 km 150-kilometrowej trasy dwie premie górskie (pierwszej i trzeciej kategorii).