Giro d'Italia 2019: Fernando Gaviria wygrał trzeci etap, Jakub Mareczko szósty

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap 102. edycji kolarskiego wyścigu Giro d'Italia, choć minął metę jako drugi. Ukarany za zajechanie drogi został Elia Viviani. Dziewiętnastą pozycję zajął Rafał Majka.

Piotr Ziemka
Fernando Gaviria (z lewej) i Elia Viviani (z prawej) Getty Images / Tim de Waele / Na zdjęciu: Fernando Gaviria (z lewej) i Elia Viviani (z prawej)
Trzeci odcinek wyścigu Giro d'Italia rozegrano na trasie Vinci - Orbetello. Kolarze przejechali 220 kilometrów. Od peletonu odjechał tylko jeden kolarz - Sho Hatsuyama. 30-letni Japończyk w sobotniej jeździe indywidualnej na czasu miał 170. rezultat. Metę niedzielnego etapu minął jako 169. i po dwóch dniach zmagań zajmował 171. lokatę w klasyfikacji generalnej w gronie 175 zawodników. W poniedziałek samotnie uciekający kolarz zespołu Nippo Vini Fantini wygrał lotną premię.

Hatsuyama uzyskał 6 minut i 40 sekund przewagi nad peletonem. Japończyka doścignięto, kiedy do końca pozostawało 75 kilometrów. 51 kilometrów przed metą sprinterzy na lotnym finiszu rywalizowali już nie o drugie miejsce, ale o pierwsze. Najlepszy na tej premii okazał się Arnaud Demare. Francuz na poprzednim sprincie - tym wygranym przez Haysuyamę - zajął drugą lokatę. Z kolei zwycięzcą jedynej na trasie tego etapu górskiej premii (czwartej kategorii) został lider klasyfikacji górskiej - Giulio Ciccone.

5 kilometrów przed metą, peleton podzielił się z powodu kraksy. O etapowe zwycięstwo, tak jak dzień wcześniej, rywalizowali sprinterzy. Jako pierwszy metę minął Elia Viviani. Włoch został jednak ukarany za zajechanie drogi na ostatniej prostej Matteo Moschettiemu. W tej sytuacji triumfował Fernando Gaviria. Dla mistrza świata w torowym wieloboju z 2016 roku to piąte zwycięstwo w Giro d'Italia. W setnej edycji wyścigu dookoła Włoch zwyciężył czterokrotnie.

Po dyskwalifikacji Vivianiego, na drugie miejsce został przesunięty Demare. Trzecią lokatę zajął Pascal Ackermann. Na szóstej pozycji znalazł się urodzony w Polsce, reprezentant Włoch Jakub Mareczko z ekipy CCC. Dziewiętnasty był Rafał Majka, a 48. - lider klasyfikacji generalnej Primoz Roglic. Czas 5:23:19 uzyskało 73 czołowych zawodników. Vivianiego przesunięto na koniec peletonu, czyli 73. miejsce. Uciekinier Hatsuyama uplasował się na 169. pozycji.