Johannes Rydzek najlepszy również w drugim indywidualnym konkursie MŚ w Lahti

Johannes Rydzek wygrał w Lahti drugi indywidualny konkurs w kombinacji norweskiej podczas mistrzostw świata 2017 w Lahti. Urodzony w 1991 roku Niemiec triumfował też w piątek.

Piotr Ziemka
PAP/EPA / PETER KLAUNZER
Po serii skoków narciarskich na dużym obiekcie prowadził Mario Seidl. Jako drugi na trasę ruszył inny Austriak - Wilhelm Denifl. 36-letni kombinator wystartował do liczącego 10 kilometrów biegu 46 sekund po młodszym rodaku. Z piątym numerem biegł Johannes Rydzek. Mistrz świata z konkursu rozpoczętego od skoków narciarskich na normalnym obiekcie miał minutę straty do Seidla.

Gdy zawodnicy zaliczyli połowę biegu prowadzący po pierwszej części zmagań zawodnik miał 25 sekund przewagi nad grupą pościgową, w której znaleźli się kombinatorzy zajmujący po skokach miejsca od drugiego do piątego: Denifl, Francois Braud, Akito Watabe i Rydzek. Po 6,3 kilometra Seidl prowadził jeszcze mając 11 sekund zapasu. Austriak stracił przodownictwo w 21. minucie biegu - na początku trzeciego okrążenia. Ostatecznie zajął czwartą lokatę.

Zwyciężył Rydzek, który zaatakował na ostatnim kilometrze i zachował prowadzenie do końca. Jako drugi linię mety w Lahti minął Watabe. Na trzeciej pozycji uplasował się Braud, który ostatnio na podium indywidualnego konkursu Pucharu Świata stanął 8 marca 2014 w Oslo. Podczas MŚ 2015 Braud był w tej konkurencji drugi, a tuż za nim znalazł się Rydzek.

Na dziewiątej pozycji został sklasyfikowany obrońca mistrzowskiego tytułu - Bernhard GruberAdam Cieślar awansował z 33. miejsca po skokach na 26. Poprawił się również Paweł Słowiok - z 42. na 33. pozycję.

Szósty był Fabian Riessle (siedemnasty po skokach), który najszybciej pokonał 10 kilometrów - 25:40.5. Drugi rezultat uzyskał Rydzek (25:41.6), trzeci zaś - David Pommer (25:47.3). Cieślar miał 27. czas biegu, a Słowiok - 29.

W konkursie wzięło udział 55 zawodników. W piątek odbędzie się sprint drużynowy. Każdy z kombinatorów wykona po jednym skoku na dużym obiekcie i będzie miał do pokonania 7,5 kilometra na trasie.