EuroBasket: Statystycznie po 12. dniu

Przedostatni dzień polskiego EuroBasketu rozstrzygnął jakie drużyny będą walczyć o najwyższe miejsce w turnieju. Hiszpania z Serbią powalczą o złoto, Grecja ze Słowenią o brąz, a ostatnie bilety na Mistrzostwa Świata w Turcji wywalczyli Francuzi i Chorwaci, którzy zmierzą się w meczu o 5. miejsce.

Jacek Seklecki

MVP 12. dnia EuroBasketu: Milos Teodosić (Serbia)

Teodosić zaskakuje na tym EuroBaskecie po raz kolejny. Mimo zaledwie 22 lat jest prawdziwym mózgiem i liderem swojej reprezentacji, a w trudnych momentach sam potrafi wziąć ciężar zdobywania punktów na swoje barki. Tak też było w półfinale przeciwko Słowenii, w którym Teodosić w samej tylko czwartej kwarcie i dogrywce zdobył aż 24 punkty, a jego drużyna sprawiła niespodziankę, awansując do samego finału. Młody rozgrywający łącznie zapisał na swoim koncie 32 punkty (8/14 z gry, 10/13 za 1), trzy zbiórki, cztery asysty i dwa przechwyty.

Zespół 12. dnia EuroBasketu: Serbia

Reprezentacja Serbii była w sobotnim półfinale skazywana na porażkę, gdyż większe szanse dawano Słoweńcom. Tak też mogło się wydawać przez pierwsze trzy kwarty tego meczu, w których Słowenia prowadziła kilkukrotnie różnicą 11 punktów i nic nie wskazywało na to, aby rywale mieli to zmienić. Tak zaczęło się dziać już w czwartej kwarcie, w której młody zespół Serbii odrobił straty, wyszedł na prowadzenie i ostatecznie doprowadził do dogrywki. Prowadzona przez Milosa Teodosicia i Milenko Tepicia drużyna pokonała faworyzowanych Słoweńców i w finale zmierzy się z Hiszpanią, z którą wygrała na inaugurację turnieju.

Wydarzenie 12. dnia EuroBasketu: Powroty do gry

W trzech, z czterech meczów tego dnia EuroBasketu ostateczny zwycięzca w trakcie spotkania przegrywał różnicą ponad 10 punktów. Najbardziej spektakularny powrót miał miejsce w meczu Francji z Turcją, w której Trójkolorowi przegrywali w drugiej kwarcie z rywalem 14:33, ale później przez 25 minut gry rzucili 64 oczka, a stracili tylko 30 i wygrali ostatecznie 80:68. Podobnie było w meczu Rosji z Chorwacją, w którym Rosjanie prowadzili 41:31, a mimo to przegrali. O reprezentacji Serbii pisaliśmy powyżej. Powrót w świetnym stylu i dobra forma kluczowych zawodników sprawiła, że w półfinale Serbowie pokonali Słowenię.