Otarli się o doskonałość: Hiszpania zwycięzcą EuroBasketu!

Dwa lata temu Hiszpania przegrała złoto mistrzostw Europy w ostatnich sekundach. W tym roku mistrzowie świata nie pozostawili żadnych wątpliwości co do tego, kto rządzi na Starym Kontynencie i pokonali w finale EuroBasketu Serbię 85:63.

Grzegorz Grajdura

Hiszpanie zaprezentowali przede wszystkim fenomenalną dyspozycję w ataku, przy której Serbowie momentami całkowicie tracili pomysł na grę. Podopieczni Sergio Scariolo już po 1. połowie prowadzili różnicą 23 punktów, dominując zarówno pod tablicami (24:7 w zbiórkach), jak i w rzutach z dystansu (6/12 celnych prób za trzy). Tradycyjnie świetnie grał Pau Gasol (14 pkt, 8 zb w tej części meczu), wspierany tym razem przez Juana Carlosa Navarro (10 pkt).

Serbowie nie mogli sobie poradzić z bardzo agresywną obroną rywala i większość punktów zdobywali po indywidualnych akcjach Urosa Tripkovicia i Novicy Velickovicia. Przewaga Hiszpanii rosła z każdą minutą - po pierwszej kwarcie wynosiła 10 punktów, po drugiej już 23, a na początku trzeciej odsłony meczu sięgnęła nawet 25 "oczek" (56:31 w 23. minucie).

Koszykarze z Bałkanów pokazali jednak charakter, zdobyli w krótkim czasie 13 punktów przy tylko 2 rywala i przegrywali "tylko" 44:58. Wyraźnie podrażniło to Hiszpanów, którzy od razu zagrali intensywniej w obronie, wymuszając kilka błędów przeciwnika, a w ataku znów brylowali Pau Gasol, Rudy Fernandez i Felipe Reyes. Tym razem mistrzowie świata nie poprzestali na delikatnej reprymendzie i po 5 punktach z rzędu Carlosa Cabezasa na rozpoczęcie 4. kwarty wygrywali 67:46.

Końcówka to już prawdziwy pokaz umiejętności Hiszpanów, którzy chwilami pozwalali kibicom zgromadzonym w Spodku przenieść się do spotkania ligi NBA. Pierwsze w swojej historii złoto mistrzostw Europy zdobyli zasłużenie, wygrywając 85:63.

Najlepszym koszykarzem meczu, jak i całego turnieju był bez najmniejszych wątpliwości Pau Gasol. W niedzielnym finale hiszpański środkowy zdobył 18 punktów i miał 11 zbiórek. Do najlepszej piątki turnieju oprócz Gasola wybrano jego kolegę z reprezentacji - Rudy'ego Fernandeza, Milosa Teodosicia z Serbii, Erazema Lorbeka ze Słowenii i Vasileiosa Spanoulisa z Grecji.

Hiszpania - Serbia 85:63 (24:14, 28:15, 15:15, 18:19)

Hiszpania: Pau Gasol 18, Rudy Fernandez 13, Juan Carlos Navarro 12, Ricard Rubio 10, Felipe Reyes 7, Carlos Cabezas 7, Marc Gasol 6, Serio Llull 5, Jorge Garbajosa 3, Raul Lopez 2,Victor Claver 2, Alex Mumbru .

Serbia: Uros Tripkovic 15, Novica Velickovic 15, Nenad Krstic 12, Miroslav Raduljica 6, Milos Teodosic 5, Kosta Perovic 4, Stefan Markovic 2, Milenko Tepic 2,Bojan Popovic 1, Ivan Paunic 1, Nemanja Bjelica , Milan Macvan.