Sensation Kotwica zatrzymała lidera. Szok w Lublinie i Koszalinie

Sensation Kotwica Kołobrzeg to pierwszy zespół, który pokonał GKS Tychy. Niezwykłą historię miał mecz w Lublinie, gdzie Start II wygrał z WKK Wrocław 96:79. Ponownie dużych emocji dostarczyli swoim kibicom koszykarze Żaka Koszalin.

Patryk Neumann
Na zdjęciu koszykarze Sensation Kotwicy Kołobrzeg WP SportoweFakty / Karolina Bąkowicz / Na zdjęciu koszykarze Sensation Kotwicy Kołobrzeg
Pojedynek pierwszej z czwartą drużyną tabeli był hitem 8. kolejki. Na trudnym dla siebie terenie 82:73 zwyciężyli koszykarze Sensation Kotwicy. Jedyną ekipą bez porażki pozostał HydroTruck Radom, który w poniedziałek może zostać nowym liderem Suzuki I ligi. Kluczowa dla losów sobotniego meczu okazała się pierwsza kwarta wygrana przez gości 32:20.

Ekipa z Kołobrzegu zaczęła od prowadzenia 11:2, a w całej pierwszej kwarcie trafiła 6/10 prób za trzy punkty. Później GKS Tychy kilka razy zbliżył się do przeciwnika. Przegrywał 33:37 i 56:61, ale nie potrafił odwrócić losów meczu. Przyjezdni ostatecznie trafili 15/23 prób za dwa i 12/38 rzutów z dystansu.

GKS odstawał w tym elemencie (7/24). Dla gospodarzy 28 punktów i sześć zbiórek uzyskał Patryk Kędel. W Sensation Kotwicy Piotr Śmigielski do 22 punktów (9/12 z gry) dołożył 12 zbiórek. Mikołaj Kurpisz również skompletował double-double (13+12), a 22 punkty rzucił James Washington.

Mecz w Lublinie opóźnił się o ponad 1,5 godziny. Awaria kosza w Hali im. Zdzisława Niedzieli sprawiła, że doszło do zmiany obiektu i pojedynek Startu II z WKK odbył się w Hali Globus. Gospodarze byli ostatnią ekipą bez zwycięstwa w tym sezonie Suzuki I ligi, a większość meczów przegrali różnicą ponad 40 punktów.

Sobotni mecz pokazał, jak niewiele potrzeba żeby gra rezerw Startu wyglądała zupełnie inaczej. Wystarczające okazało się wsparcie od trzech graczy z pierwszego zespołu występującego w Energa Basket Lidze. Bartłomiej Pelczar zdobył 30 punktów. Miał też siedem asyst i pięć zbiórek. Double-double skompletowali Sebastian Walda (20 punktów i 11 zbiórek) oraz Roman Szymański (14 "oczek" i 13 zbiórek).

Liderami gości byli Tomasz Ochońko (20) i Szymon Kiwilsza (17). Gospodarze już w pierwszej połowie prowadzili 50:35, ale rywale potrzebowali trzech minut żeby odrobić niemal wszystkie straty (55:54). Wydawało się, że WKK uniknie piątej porażki, ale w czwartej kwarcie wrocławski zespół zdobył tylko osiem punktów.

Koszykarze Żaka Koszalin stali się specjalistami od nieprawdopodobnych spotkań. W środę odrobili 19 punktów i wygrali w Pelplinie. Trzy dni później roztrwonili identyczną przewagę (43:24) w spotkaniu z AZS AGH Kraków. Jeszcze 2,5 minuty przed końcem było 86:82, ale gospodarze nie powiększyli już swojego dorobku i przegrali 86:88.

Kluczowe okazały się dwie "trójki" Patryka Wydry - ostatnia 50 sekund przed końcem. Bohater decydujących akcji zdobył w całym meczu 31 punktów (11/19 z gry w tym 7/11 za trzy). Wspierał go Szymon Sobiech - 24 punkty (11/16). Najlepszym strzelcem z 32 "oczkami" był koszykarz Żaka, Artur Łabinowicz.

Bez niespodzianki w Zgorzelcu. PGE Turów prowadził 13:6, ale Dziki Warszawa odpowiedziały serią 10 punktów. Goście zdecydowanie dominowali w drugiej połowie i zwyciężyli 91:69. PGE Turów trafił 11/24 prób z dystansu, a Dziki 6/21. Koszykarze z Warszawy wykorzystali jednak 23/25 rzutów wolnych, a ich rywale 8/16. Znacząca była też różnica w stratach (20:6 na niekorzyść gospodarzy).

Wyniki sobotnich spotkań 8. kolejki Suzuki I ligi:

Start II Lublin - WKK Wrocław 96:79 (28:23, 22:14, 23:34, 23:8)

Start II: Pelczar 30, Walda 20, Kępka 15, Szymański 14, Ziółko 12, Cherepanov 3, Ziółkowski 2, Majchrowicz 0.

WKK: Ochońko 20, Kiwilsza 17, Rutkowski 12, Wilczek 8, Gabiński 7, Koelner 7, Zywert 6, Zabłocki 2, Nowakowski 0, Rosołowski 0, Walczak 0.

PGE Turów Zgorzelec - Dziki Warszawa 69:91 (19:21, 18:22, 17:23, 15:25)

PGE Turów: Jakóbczyk 20, Pawlak 16, Adamczyk 10, Pruefer 9, Wąsowicz 5, Grochowski 4, Ciemiński 3, Styczeń 2, Samolak 0, Stępień 0.

Dziki: Czujkowski 19, Komenda 16, Kuźkow 13, Motel 12, Bartosz 10, Grochowski 9, Aleksandrowicz 8, Michalski 4, Janik 0.

MKKS Żak Koszalin - AZS AGH Kraków 86:88 (26:22, 28:23, 16:19, 16:24)

Żak: Łabinowicz 32, Kaszowski 14, Itrich 12, Pisarczyk 12, Szewczyk 7, Sanders 5, Karpik 2, Marcinkowski 2.

AZS AGH: Wydra 31, Sobiech 24, Szmit 9, Abdelaal 7, Lis 5, Rojek 4, Szymański 4, Zmarlak 4.

GKS Tychy - Sensation Kotwica Kołobrzeg 73:82 (20:32, 20:20, 19:19, 14:11)

GKS: Kędel 28, Wieloch 14, Koperski 10, Mąkowski 8, Kamiński 5, Krajewski 3, Ziaja 3, Nowak 2, Chodukiewicz 0.

Sensation Kotwica: Śmigielski 22, Washington 22, Kurpisz 13, Pułkotycki 7, Kowalenko 6, Pieloch 6, Klawa 3, Kucharek 3.