Działo się w NBA. 15 meczów jednego dnia! Tak liga zachęca do głosowania

Działo się w NBA w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego. Odbyło się aż 15 meczów! Liga daje w ten sposób jasny przekaz.

Patryk Pankowiak
Georges Niang podczas meczu Philadelphia 76ers - Phoenix Suns Getty Images / Mitchell Leff / Na zdjęciu: Georges Niang podczas meczu Philadelphia 76ers - Phoenix Suns
Poniedziałek był dniem, w którym w NBA odbyło się aż 15 spotkań (mecze rozpoczynały się co 15 minut) - wtorek będzie za to wolny dla każdej z trzydziestu drużyn. Dodatkowo zawodnicy mieli na sobie rozgrzewkowe koszulki z napisem "vote", czyli "głos". NBA zachęca w ten sposób społeczność w Stanach Zjednoczonych do wzięcia udziału w wyborach do Kongresu.

Działo się wiele ciekawego. Milwaukee Bucks, po dziewięciu zwycięstwach z rzędu, stracili status niepokonanych. Drużynę ze stanu Wisconsin jako pierwsi w sezonie 2022/2023 pokonali Atlanta Hawks i to dość zdecydowanie, bo 117:98.

Gracze Mike'a Budenholzera popełnili przede wszystkim aż 18 strat i mieli tylko 41,4 proc. skuteczności w rzutach z pola. Trener, zważając na przebieg meczu i wysoko przegraną trzecią kwartę (22:37), nie eksploatował swoich liderów. Giannis Antetokounmpo w 27 minut zdobył 25 punktów i siedem zbiórek.

Co ciekawe, Hawks pokonali Bucks i to nawet bez swojego lidera, kontuzjowanego Trae'a Younga. Świetny był za to Dejounte Murray, który flirtował z triple-double (25 punktów, osiem zbiórek, 11 asyst).

Philadelphia 76ers bez wyłączonego z gry Jamesa Hardena nadspodziewanie łatwo rozbiła u siebie w poniedziałek Phoenix Suns 100:88, wygrywając pierwszą kwartę aż 33:20. Joel Embiid wymuszał faule, trafił wszystkie 16 oddanych rzutów wolnych, a do 33 punktów dodał 10 zbiórek.

To nie był dzień Suns, którzy ponieśli trzecią porażkę w sezonie. Goście z Arizony trafili tylko 6 na 19 oddanych rzutów zza łuku. Dodatkowo urazu na początku spotkania doznał ich podstawowy rozgrywający, Chris Paul.

Boston Celtics wzięli hitowy mecz. Bostończycy po zaciętym spotkaniu okazali się lepsi od Memphis Grizzlies 109:106, odnosząc siódmy sukces w sezonie. Jayson Tatum być może nie zachwycił celnością, bo wykorzystał 12 na 25 oddanych rzutów z pola, w tym 3 na 11 za trzy oraz 12 na 16 wolnych, ale zdobył 39 punktów i miał wskaźnik plus minus na poziomie +15, najwyższy w zespole.

Dla Grizzlies, również czołowego zespołu ligi, 30 "oczek" rzucił Ja Morant, który miał też osiem zbiórek i dziewięć asyst.

Ależ walka w meczu Miami Heat - Portland Trail Blazers. Gospodarze z Florydy prowadzili już 98:89, ale Blazers zanotowali serię 9-0, a finalnie pokonali Heat rzutem równo z końcową syreną.

Josh Hart trafił za trzy z rogu boiska po podaniu Damiana Lillarda, ustalając wynik na 110:107. Wcześniej, niespełna siedem sekund przed końcem do wyrównania celnym rzutem zza łuku doprowadził Max Strus.

Do składu Blazers wrócili Damian Lillard i Anfernee Simons, błyszczał ten drugi, autor 20 punktów. Lillard zanotował jednak dwie kluczowe asysty, w sumie miał ich sześć. Jeśli chodzi o Heat, żaden z zawodników nie zdobył więcej, niż 16 punktów. Bilans PTB to 7-3, a Heat 4-7.

Kevin Durant miał trzy rzuty wolne, aby doprowadzić do wyrównania na finiszu, ale się pomylił - wcześniej trafiając aż... 62 z rzędu! Dallas Mavericks dzięki temu pokonali Brooklyn Nets 96:94, a do szóstego triumfu w sezonie poprowadził ich Luka Doncić. Słoweniec zaaplikował rywalom 36 punktów.

Genialny Stephen Curry rzucił aż 47 "oczek", a jego Golden State Warriors pokonali Sacramento Kings 116:113, przerywając pasmo pięciu porażek. Gwiazdor mistrzów NBA zaliczył też osiem zbiórek i osiem asyst. Trafił kluczowy rzut, po którym Warriors wyszli na prowadzenie 110:107.