Takie rzeczy tylko w derbach. Duża niespodzianka w Suzuki I lidze

W śląskich derbach doszło do dużej niespodzianki. BS Polonia Bytom pokonała GKS Tychy 81:71. Inne ekipy z czołówki nie miały problemów. Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych i Sensation Kotwica Kołobrzeg odniosły wysokie zwycięstwa.

Patryk Neumann
koszykarze Polonii Bytom WP SportoweFakty / Marcin Chyła / Na zdjęciu: koszykarze Polonii Bytom
Beniaminek wygrał dopiero drugi mecz w sezonie. GKS, który w środę ograł lidera tabeli, HydroTruck Radom w sobotnim meczu doznał trzeciej porażki. Gospodarze po "trójce" Pawła Bogdanowicza już w pierwszej kwarcie prowadzili 26:16. GKS później się zbliżał, ale nie dogonił rywala, a w czwartej kwarcie ponownie nawet na 11 punktów odskoczyła BS Polonia.

Ekipa z Bytomia trafiła 13/32 prób z dystansu przy 8/21 GKS-u. Obie drużyny miały problem z rzutami wolnymi - odpowiednio 14/26 i 9/20. Tyski zespół popełnił 21 strat, ale zdecydowanie przeważał w zbiórkach (46:28). Imponujące double-double (12 punktów i 19 zbiórek) skompletował Patryk Kędel. Dla gospodarzy 21 punktów zdobył Michał Chrabota. Sebastian Dąbek dołożył 20 "oczek" (5/7 za trzy), a Paweł Bogdanowicz miał 16 punktów (4/8 za trzy) i sześć zbiórek.

GKS Tychy wyprzedziły dwie inne ekipy, które wygrały wysoko. Sensation Kotwica Kołobrzeg pokonała Miasto Szkła Krosno 85:59 i została liderem Suzuki I ligi. Cztery zespoły mają jednak po 19 punktów, a prowadzący do tej pory HydroTruck zagra dopiero w środę. Gospodarze zaczęli mecz w Kołobrzegu od prowadzenia 9:2.

Później ekipa z Krosna zbliżyła się na 21:20, ale pierwszą połowę Sensation Kotwica zakończyła serią 11 punktów i dużą zaliczką (41:26). Po zmianie stron różnica urosła nawet do 33 "oczek". Sensation Kotwica trafiła i oddała więcej rzutów za trzy (19/39) niż za dwa punkty (10/26). Mikołaj Kurpisz zdobył 22 punkty (6/8 za trzy) i miał osiem zbiórek.

Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych wygrał w Lublinie ze Startem II 114:62. Gospodarze trafili tylko 33 proc. prób z gry i popełnili 24 straty. Wiktor Kępka zdobył dla nich 23 punkty. Po drugiej stronie 19 "oczek" (9/10 z gry) uzyskał Mikołaj Stopierzyński. Piotr Niedźwiedzki do 14 punktów dołożył dziewięć zbiórek i trzy bloki, a Adrian Kordalski rozdał 11 asyst.

Lepiej poradziły sobie rezerwy Śląska Wrocław, które wygrały z Żakiem Koszalin 88:68. Goście w trzeciej kwarcie zbliżyli się z 12 na trzy punkty, ale ostatnia odsłona zupełnie im nie wyszła.

Seria 19:3 przekreśliła ich szanse na zwycięstwo. W tym czasie "trójkę" dla Żaka trafił tylko Wojciech Pisarczyk, który z 20 punktami (6/7 z gry) był najlepszym strzelcem. Dla gospodarzy 16 "oczek", 11 asyst i cztery przechwyty uzyskał Sebastian Bożenko. WKS Śląsk trafił 14/30 prób z dystansu, a MKKS Żak popełnił 21 strat.

Wyniki sobotnich spotkań 11. kolejki Suzuki I ligi:

Start II Lublin - Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych 62:114 (11:31, 16:33, 12:21, 23:29)

Start: Kępka 23, Majchrowicz 12, Grzesiak 11, Ziółko 7, Walda 5, Nojszewski 4, Cherepanov 0, Kirwiel 0, Lewandowski 0, Świtacz 0, Turewicz 0, Ziółkowski 0.

Górnik Trans.eu Zamek Książ: Stopierzyński 19, Majewski 16, Ratajczak 15, Niedźwiedzki 14, Kruszczyński 13, Walski 10, Sobkowiak 9, Kordalski 8, Durski 6, Kabała 4.

Sensation Kotwica Kołobrzeg - Miasto Szkła Krosno 85:59 (20:15, 21:11, 25:12, 19:21)

Sensation Kotwica: Kurpisz 22, Washington 16, Pieloch 12, Dzierżak 10, Długosz 7, Klawa 5, Kowalenko 5, Pułkotycki 5, Śmigielski 3, Klocek 0, Walkowiak 0.

Miasto Szkła: Jankowski 15, Dubults 8, Harris 8, Oczkowicz 8, Zagórski 7, Heliński 6, Dawdo 5, Śpica 2, Łałak 0, Traczyk 0.

BS Polonia Bytom - GKS Tychy 81:71 (26:18, 16:19, 15:13, 24:21)

Polonia: Chrabota 21, Dąbek 20, Bogdanowicz 16, Szczepanik 8, Wieczorek 7, Jagoda 5, Zygmunciak 3, Chorab 1, Deja 0.

GKS: Stankowski 15, Kamiński 14, Kędel 12, Koperski 9, Krajewski 8, Mąkowski 7, Wieloch 6, Chodukiewicz 0, Nowak 0, Ziaja 0.

WKS Śląsk II Wrocław - MKKS Żak Koszalin 88:68 (18:21, 29:15, 17:25, 24:7)

Śląsk: Bożenko 16, Czempiel 14, Hlebowicki 14, Leńczuk 13, Adamczak 10, Bender 10, Korman 7, Mindowicz 3, Siembiga 1, Góreńczyk 0.

Żak: Pisarczyk 20, Łabinowicz 15, Itrich 10, Karpik 8, Sanders 5, Rompa 4, Janus 2, Marcinkowski 2, Szewczyk 2, Orzechowski 0.