Kolejka powrotów w Pekao S.A. I lidze. Parzeński i Stryjewski zrobili swoje

Bez większych niespodzianek zakończyły się spotkania 1. kolejki rozgrywek Pekao S.A. I ligi koszykarzy. Nie zawiedli faworyci, choć swoje mecze wygrywali nie bez problemów.

Dawid Siemieniecki
Kamil Sadowski WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski / Na zdjęciu: Kamil Sadowski
Za drobną niespodziankę w 1. kolejce uznać można wynik spotkania pomiędzy ekipą Enea Basket Poznań a Decką Pelplin. W tym starciu trudno było wytypować faworyta, bowiem obie drużyny typowane są do miana tzw. "czarnego konia" rozgrywek.

Tym bardziej więc wyraźne zwycięstwo gości, w dodatku osłabionych brakiem Thomasa Davisa, zwraca uwagę. Pod nieobecność Amerykanina, najjaśniejszymi postaciami zespołu z Kociewia byli Patryk Kędel (24 punkty, 9/11 z gry) oraz wracający po dłuższej przerwie na parkiety Filip Stryjewski (18 pkt. 11 as. 6 zb.).

Nie był to jedyny powrót po znaczącej nieobecności. Jeszcze dłuższą przerwę od koszykówki miał Jakub Parzeński, który może okazać się prawdziwym dominatorem w strefie podkoszowej jak na pierwszoligowe warunki. Środkowy, w meczu z HydroTruckiem Radom, zapisał na swoim koncie 14 punktów i 8 zbiórek, a otrzymał od trenera Kamila Sadowskiego tylko nieco ponad 16 minut.

Wygrał też inny faworyt zmagań na zapleczu ekstraklasy, a więc Enea Abramczyk Astoria. Bydgoszczanie ograli w Krakowie AZS AGH 88:70, choć gdyby nie zastój w trzeciej kwarcie, wygrana mogła być bardziej okazała.

Większych złudzeń swoim rywalom nie pozostawiły natomiast WKK Wrocław oraz Miasto Szkła Krosno. Pierwsi z kwitkiem ograli beniaminka z Międzychodu 91:59, natomiast drużyna z Podkarpacia pewnie triumfowała w Warszawie, wygrywając z KKS Polonią 92:67.

Przedziwny przebieg miał natomiast poniedziałkowy mecz w Kołobrzegu. Gdy na początku drugiej kwarty Krzysztof Jakóbczyk trafił za dwa, jego Górnik prowadził w hali Milenium już 29:11. Od tego momentu na parkiecie rządzili już jednak tylko gospodarze.

Podopieczni trenera Rafała Franka otrząsnęli się z początkowego letargu i ostatecznie wygrali 63:56. Widowisko nie było więc porywające, ale emocji nie brakowało. Ponadto swoje mecze w 1. kolejce wygrały Weegree AZS Politechnika Opolska oraz GKS Tychy.

Przełożone na późniejszy termin zostało natomiast starcie rezerw Śląska Wrocław z MKKS Żakiem Koszalin. Odbędzie się ono dopiero w grudniu.

Wyniki 1. kolejki Pekao S.A. 1 Ligi Mężczyzn w sezonie 2023/24:

Weegree AZS Politechnika Opolska – AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice 88:81 (15:23, 23:18, 32:17, 18:23)
(Rutkowski 19, Kaczmarzyk 15, Kobel 14 (12 as.), Kowalczyk 13, Reid 12 - Heliński 19, Kłaczek 17, Wieczorek 16, Krzymiński 11)

AZS AGH Kraków – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 70:88 (12:26, 17:27, 27:18, 14:17)
(Komenda 21, Adamczyk 12, Ciesielski 10 - Kiwilsza 15, Małgorzaciak 15, Zegzuła 13, Kaszowski 12, Śmigielski 11, Jeszke 10)

WKK Active Hotel Wrocław – MKS Mana.Lake Sokół Marbo Międzychód 91:59 (24:18, 22:8, 24:19, 21:14)
(Stopierzyński 18, Ashaolu 12, Ochońko 12, Rosołowski 12, Patoka 10 - Lynch 19, Szymczak 18, Smarzy 17)

Enea Basket Poznań – Decka Pelplin 78:96 (20:24, 23:32, 9:22, 26:18)
(Pabian 12, Dymała 11, Wieloch 11, Fraś 10 - Kędel 24, Stryjewski 18, Konopatzki 16, Sadło 14)

HydroTruck Radom – SKS Starogard Gdański 66:73 (13:14, 19:24, 18:15, 16:20)
(Williams 20, Formella 19, Ciechociński 10 - Parzeński 14, Lis 12, Didier-Urbaniak 11, Janiak 11, Czerlonko 10)

Niedźwiadki Chemart Przemyśl – GKS Tychy 65:71 (19:13, 19:19, 18:19, 9:20)
(Egner 16, Sinadinović-Stojiljković 14, Chrabota 10 - Koperski 20, Szmit 15, Walski 11)

KKS Polonia Warszawa – Miasto Szkła Krosno 67:92 (14:22, 19:18, 14:27, 20:25)
(Kuźkow 20, Motel 17, Pełka 14 - Rasnick 18, Zagórski 18, Stankowski 14, Jankowski 12)

Sensation Kotwica Kołobrzeg – Górnik Zamek Książ Wałbrzych 63:56 (11:27, 13:8, 24:13, 15:8)
(Motylewski 11, Nelson 11, Pieloch 10 - Dawdo 14, Han 14)