Almeida pomógł kadrze. Ważny sukces drużyny byłej gwiazdy polskiej ligi

Wysypy Zielonego Przylądka, z Ivanem Almeidą w składzie, przedłużyły swoje marzenia o wyjściu z grupy F mistrzostw świata. Wszystko dzięki ich poniedziałkowemu zwycięstwu z Wenezuelą (81:75).

Patryk Pankowiak
Ivan Almeida Getty Images / Roberto Finizio / Na zdjęciu: Ivan Almeida
Wyspiarze sprawili sporą niespodziankę. A jeszcze pierwsza połowa w ogóle tego nie zwiastowała. Wenezuelczycy prowadzili bowiem do przerwy 46:33.

Koszykarze Wysp Zielonego Przylądka wznieśli się jednak na wyżyny swoich możliwości w czwartej kwarcie. Wygrali tę odsłonę aż 22:9, a cały mecz 81:75.

Kluczowe rzeczy robił Edy Tavares. Gracz Realu Madryt w 30 minut zapisał przy swoim nazwisku co prawda tylko sześć punktów, ale miał też 14 zbiórek i wskaźnik plus/minus na poziomie +30. Drużynie z Afryki pomógł także Ivan Almeida, były gwiazdor polskiej ligi koszykówki, ex zawodnik Anwilu Włocławek.

Kabowerdeńczyk zdobył 18 punktów, trafiając 6 na 10 oddanych rzutów z gry. Trafił cztery na siedem prób zza łuku. Betinho Gomes dodał ponadto 22 oczka.

Wyspy Zielonego Przylądka po dwóch meczach mają jedno zwycięstwo i porażkę. Takim samym bilansem legitymuje się Gruzja, która w poniedziałek musiała uznać wyższość Słowenii. To właśnie niepokonana jak na razie ekipa z Bałkanów będzie ostatnim grupowym rywalem Almeidy i jego kolegów.

Jeśli chodzi o Słowenię, ma już bilans 2-0. Gruzja popełniła aż 17 strat i zupełnie nie dotrzymała kroku rywalom. Gracze Aleksandra Sekulicia zwyciężyli bardzo pewnie, bo 88:67.

Gwiazdor drużyny z Bałkanów, Luka Doncić znów był nie do zatrzymania. 24-latek rzucił 34 punkty, trafiając 9 na 20 prób z pola i 13 na 17 wolnych. Miał ponadto 10 zbiórek i sześć asyst.