Gorące derby Trójmiasta. Dwóch zawodników Trefla wyleciało do szatni

42. derby Trójmiasta dla Trefla Sopot. Podopieczni Żana Tabaka wygrali w Gdyni 92:72, a mecz kończyli bez dwóch ważnych zawodników. Na parkietach Orlen Basket Ligi ponownie zobaczyć można było z kolei Bryce'a Alforda. I był to powrót w wersji top.

Krzysztof Kaczmarczyk
Andrzej Pluta nie był skuteczny w derbach PAP / Adam Warżawa / Andrzej Pluta nie był skuteczny w derbach
Końcowy wynik nie odzwierciedla tego, co działo się na parkiecie. Było mnóstwo walki, a Trefl decydującą serię zaliczył w czwartej kwarcie. Wtedy zbudował przewagę nad Polską Grupą Spożywczą Arką Gdynia.

Jeszcze przed meczem trener gospodarzy Wojciech Bychawski wspominał, że potrzebuje jednego zawodnika, który pomoże drużynie w odnoszeniu zwycięstw.

Dlatego sprowadzono Bryce'a Alforda. Ten w debiucie zdobył 26 punktów, trafił pięć razy z dystansu. Był jednak osamotniony. Jako jedyny miał dwucyfrową zdobycz punktową.

Andrzej Pluta, który w ostatnim występie zaliczył rekord kariery (32 punkty), tym razem wykorzystał tylko 1 z 15 prób z pola. Nie wykorzystał żadnego z dziewięciu rzutów zza łuku. Tylko 1/8 z gry miał Grzegorz Kamiński.

To potęgowało problemy gdynian, bo Trefl mocno bronił, dobrze biegał do szybkiego ataku i w końcu złamał gospodarzy. O ile pierwsza ucieczka - w trzeciej kwarcie - została przez podopiecznych Bychawskiego skasowana, o tyle druga była już decydująca.

Siedem minut przed końcem sopocianie prowadzili tylko 68:67, ale wtedy zdobyli 17 punktów z rzędu. Z uderzenia nie wybiły gości dyskwalifikacje dla Jakuba Schenka (faul niesportowy i faul techniczny) i Szymona Tomczaka. Ten drugi wyleciał za wbiegnięcie na parkiet po spięciu Adriana Boguckiego z Aaronem Bestem.

W ostatnich minutach wynik mocno się rozjechał, bo sopocianie w pewnym momencie prowadzili już różnicą nawet 24 oczek. Z każdą ich kolejną skuteczną akcją było widać, jak z gospodarzy uchodzi powietrze.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka przegrała po raz siódmy w sezonie, a Trefl zanotował szóstą wygraną.

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia - Trefl Sopot 72:92 (18:9, 21:34, 20:23, 13:26)

Arka: Bryce Alford 26, Grzegorz Kamiński 8, Adrian Bogucki 7, Jakub Szumert 7, Maksymilian Wilczek 6, Andrzej Pluta 5, Kacper Marchewka 5, Kacper Gordon 5, Adam Hrycaniuk 3, Nikodem Czoska 0.

Trefl: Andy van Vliet 18, Paul Scruggs 17, Benedek Varadi 13, Jakub Schenk 9, Jarosław Zyskowski 9, Auston Barnes 8, Aaron Best 6, Mikołaj Witliński 5, Jakub Musiał 5, Szymon Tomczak 2.