Co tam się działo! Ale mecz w Gliwicach

Co to był za mecz! WKS Śląsk Wrocław przegrywał w Gliwicach przez cały wieczór, ale ostatecznie pokonał Tauron GTK 87:86, notując bardzo cenne zwycięstwo. Bohaterem został Mateusz Zębski.

Patryk Pankowiak
Martins Laksa i Jakub Nizioł Materiały prasowe / Dorota Murska / Martins Laksa i Jakub Nizioł
I jak tu nie kochać Orlen Basket Ligi? Wielka radość kibiców WKS Śląska, smutek i żal sympatyków Tauron GTK. Gospodarze od stanu 7:8, prowadzili przez cały mecz i to bardzo zdecydowanie, przez długi czas różnicą ponad 10 punktów. Ale parkiet hali w Gliwicach z tarczą opuszczała jednak ekipa Jacka Winnickiego!

Kto by się tego spodziewał, jeszcze w połowie czwartej kwarty było przecież 76:66 dla miejscowych, a później też 84:78 i 86:81. Ale GTK zabrakło wyrachowania, wykończenia. Wrocławianie zamknęli to spotkanie zrywem 6-0.

Kapitalni na finiszu byli Mateusz Zębski i Kendale McCullum, któremu nie szło przez cały wieczór. Amerykanin trafił jednak kluczowy rzut za trzy, a następnie oddał celny rzut spod kosza i wymusił przy tym faul, po trafionym wolnym doprowadzając do remisu (86:86).

Gospodarze mieli dwie szanse, żeby wrócić na prowadzenie, ale najpierw przestrzelił Koby McEwen, a później fatalnie spod samego kosza spudłował Kadre Gray. Goście popędzili w kierunku kosza rywali. Zębski znalazł się w odpowiednim miejscu o właściwym czasie, dostał piłkę i był faulowany.

Polak wytrzymał presję, trafił pierwszy rzut wolny, a drugi, prawdopodobnie, celowo spudłował. GTK po zbiórce miał tylko niespełna cztery sekund i nie zdążył już oddać rzutu. WKS zwyciężył 87:86 i odniósł jakże potrzebne oraz cenne ósme ligowe zwycięstwo, zamazując plamę po ostatniej porażce z drużyną MKS Dąbrowa Górnicza. Gliwiczanie nie poprawili swojej sytuacji w tabeli, mają bilans 5-12.

Dla WKS Śląska 20 punktów rzucił Andrii Voinalovych, a 17 oczek miał Mccullum (i 10 asyst). Zębski w 24 minuty zapisał przy swoim nazwisku 11 punktów na 100-proc. skuteczności w rzutach z pola (5/5). Double-double skompletował też Marek Klassen (13 punktów, 10 asyst).

GTK na nic zdało się nawet 31 oczek, które rzucił Josh Price. Mcewen zdobył 24 punkty. Divante Moffitt w debiucie dostał od trenera Pawła Turkiewicza niewiele ponad pięć minut.