20. kolejka LEGA Basket: Rekordowy Koszarek, widowisko w Mediolanie

Zdjęcie okładkowe artykułu:

14 punktów Łukasza Koszarka, czyli jego rekord punktowy we włoskiej LEGA Basket to najważniejsza informacja z minionej kolejki tej ligi dla polskich kibiców. Jego Pepsi zwyciężyło Scavolini Pesaro, a wygrało też Air Avellino Szymona Szewczyka i Filipa Dylewicza.

Najlepszy mecz w swojej karierze we włoskiej LEGA Basket rozegrał Łukasz Koszarek. Rozgrywający Pepsi Caserta i reprezentacji Polski zdobył 14 punktów (2/4 za 2, 2/2 za 3, 4/4 za 1), dokładając do tego także trzy zbiórki i dwie asysty. Przed tym spotkaniem rekord Polaka wynosił 13 punktów, które zdobył dwukrotnie - przeciwko Sigmie Montegranaro i Montepaschi Siena. Ekipa naszego rodaka mierzyła się ze Scavolini Pesaro i dopiero w ostatniej kwarcie zapewniła sobie zwycięstwo.

Przez 30 minut meczu żadna ze stron nie potrafiła wypracować sobie pokaźniejszej przewagi. Świadczy o tym wynik po trzeciej kwarcie, czyli zaledwie dwupunktowe prowadzenie Pepsi Caserta. W ostatniej części meczu drużyna Koszarka zdołała jednak odskoczyć od gospodarzy na kilka punktów i jak się okazało, dowiozła to zwycięstwo do samego końca, dzięki czemu nadal pozostaje wiceliderem tabeli włoskiej LEGA Basket. Najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej drużyny był Jumaine Jones, który zdobył 23 punkty.

Wiele emocji dostarczyli kibicom w Mediolanie drużyny Armani Jeans i Canadian Solar Bolonia. Gospodarze, którzy walczą z Pepsi Caserta o drugie miejsce w tabeli świetnie rozpoczęli to spotkanie. Pierwsze dziesięć minut wygrali aż 26:14, jednak zniweczyli to już w drugiej kwarcie, którą przegrali 8:14. To spowodowało, że pojedynek ten wyrównał się, jednak ciągle minimalną przewagę mieli zawodnicy Armani Jeans.

Mimo iż w czwartej kwarcie ponownie dali sobie rzucić sześć punktów więcej, niż zdobyli to ostatecznie zwyciężyli 73:71. Bardzo dobre spotkanie rozegrał Mason Richard Rocca. Skrzydłowy mediolańczyków zdobył 22 punkty, trafiając osiem z 13 rzutów z gry. Dołożył do tego także siedem zbiórek i jedną asystę. Po przeciwnej stronie strzelecki pojedynek z rywalami rozgrywał Andre Collins, który zdobył 21 punktów. Większość z nich zdobył rzutami z dystansu, których trafił aż pięć.

Świetną pracę wykonują w Montegranaro, gdzie tamtejsza Sigma powoli, bez fajerwerków, ale wdarła się do pierwszej trójki całej ligi. Drużyna ta nie przegrała już od siedmiu spotkań, a w miniony weekend nie sprostał jej także Benetton Treviso. Przyjezdni jednak przez cały mecz stawiali trudny opór Sigmie i skapitulowali dopiero na samym finiszu. Po trzech kwartach Benetton prowadził nawet dwoma punktami 55:53, jednak wtedy w jego grze cos się zacięło.

W czwartej kwarcie goście zdobyli tylko 14 punktów, a dali sobie rzucić aż 26 i szansa na wygraną z będącą na fali Sigmą prysła jak bańka mydlana. Duża w tym zasługa Antonio Maestranziego, który był najlepszym strzelcem zwycięzców, mając na swoim koncie 22 punkty (6/7 za 3!). W drużynie Benettonu wyróżnił się Gary Neal, który zdobył 19 punktów.

W pozostałych meczach na uwagę zasługuje dzielna Carife, którą przegrała zaledwie ośmioma punktami z mistrzem, Montepaschi Siena. Angelico Biella pokonała u siebie Lottomatikę Rzym 80:85, jednopunktowa zwycięstwo z Teramo wywiózł NGC Cantu, Air Avellino Szymona Szewczyka i Filipa Dylewicza pokonało u siebie 76:67 Cimberio Varese, a tradycyjną ogromną porażkę poniosła Nuova Sebastiani, która przegrała 48:145 z Vanoli Cremona.

Komplet wyników 20. kolejki LEGA Basket

Sigma Montegranaro - Benetton Treviso 79:69 (18:16, 14:18, 21:21, 26:14)

(Maestranzi 22, Tsaldaris 15, Brunner 14, Cinciarini 10 - Neal 19, Motiejunas 11, Nicevic 9, Kus 8)

Carife Ferrara - Montepaschi Siena 63:71 (15:20, 19:20, 17:15, 12:16)

(Ford 17, Jackson 14, Grundy 13, Schultze 6 - Sato 17, Hawkins 13, Eze 12, McIntyre 10)

Angelico Biella - Lottomatica Rzym 85:80 (22:19, 24:19, 18:23, 21:19)

(Chessa 19, Smith 17, Garri 15, Aradori 12 - Dragicevic 16, Giachetti 12, Minard 12, Winston 10)

Armani Jeans Mediolan - Canadian Solar Bolonia 73:71 (26:14, 8:14, 23:21, 16:22)

(Rocca 22, Maciulis 15, Mordente 12, Becirovic 9 - Collins 21, Hurd 15, Koponen 11, Fajardo 6)

BancaTercas Teramo - NGC Cantu 72:73 (13:19, 18:22, 21:16, 19:26)

(Amoroso 24, Poeta 15, Diener 7, Jones 6 - Markoishvili 23, Lydeka 10, Green 8, Leunen 8)

Scavolini Pesaro - Pepsi Caserta 81:89 (21:22, 22:18, 17:22, 21:27)

(Hicks 21, Williams 15, Green 13, Jaksimovic 11 – Jones 23, Koszarek 14, Ere 14, Di Bella 11)

Air Avellino - Cimberio Varese 76:67 (19:28, 15:15, 20:16, 22:8)

(Troutman 20, Brown 17, Akyol 10, Szewczyk 8 - Thomas 15, Tusek 15, Galanda 14, Martinoni 10)

Nuova Sebastiani - Vanoli Cremona 48:145 (13:34, 13:38, 14:43, 8:30)

(Ciavarroni 14, Giovannelli 8, Bellini 7, Fusacchia 6 - Conti 29, Milic 22, Sklavos 18, Bona 17)