el. EuroBasket 2011 koszykarek: Znakomite widowiska na Łotwie i w Bułgarii

Faza eliminacji do przyszłorocznych Mistrzostw Europy wkracza w decydujące fragmenty. We wtorkowy wieczór najciekawiej było na Łotwie i w Bułgarii. Łotyszki we własnej hali uległy Izraelkom i tym samym mocno skomplikowały swoje szanse na awans. Status niepokonanych zachowały reprezentantki Czarnogóry.

Krzysztof Kaczmarczyk

Znakomite i emocjonujące spotkanie zobaczyli kibice w Rydze, gdzie Łotyszki gościły Izraelki. Przyjezdne, prowadzone do boju przez Shay Doron, przez większość część meczu prowadziły różnicą ok. 10 oczek, ale w ostatniej kwarcie do odrabiania strat ruszyły gospodynie. Na 30 sekund przed końcową syreną zza linii 6,25 trafiła Gunta Basko. Nowa skrzydłowa Wisły Can Pack Kraków dodatkowo była faulowana, a dzięki celnemu rzutowo osobistemu na tablicy wyników pojawił się remis 66:66. W końcówce Łotyszki popełniły jednak stratę i przewinienie niesportowe, a obie te sytuacje na punkty zamieniły Izraelki.

Dla triumfatorek 22 punkty wywalczyła Doron, która otrzymała solidne wsparcie od byłych koszykarek Białej Gwiazdy Liron Cohen (11 punktów i 5 asyst) oraz Liad Suez Karmi (11 punktów).

Liderką Łotyszek była natomiast nowa krakowianka Basko, która na swoim koncie zapisała 19 oczek. Reprezentacja Łotwy podczas eliminacji musi radzić sobie bez Anety Jekbasone-Zogota, która występuje na parkietach WNBA.

Ciekawie było również w Bułgarii, gdzie gościły Turczynki. Po porażce w grupie z Czarnogórkami różnicą 18 oczek, Turczynki nie mogły pozwolić sobie na kolejną wpadkę, a w Bułgarii było bardzo blisko. Po pierwszej połowie faworytki przegrywały bowiem z gospodyniami aż 43:25. Po przerwie reprezentantki Turcji wyszły jednak na boisko zupełnie odmienione, zdołały odrobić straty. W trzeciej kwarcie straciły zaledwie 2 punkty, co było kluczem do wygranej w całym meczu. Innym kluczem była dyspozycja Nevriye Yilmaz, która zakończyła mecz z dorobkiem 18 punktów, 12 zbiórek i 4 asyst.

Andja Jelavic, nowa rozgrywająca Białej Gwiazdy, dołożyła swoją cegiełkę do wygranej Chorwacji nad Włochami. Jelavic uzyskała 5 punktów, 4 zbiórki i asystę, a jej reprezentacja wygrała 74:63.

Znakomity mecz Zsofii Fegyverneky mógł sprawić, że reprezentantki Czarnogóry mogły przegrać pierwszy mecz w eliminacjach. Węgierska rozgrywająca wywalczyła 32 punkty, ale jej reprezentacja przegrała różnicą 2 punktów. W spotkaniu tym wystąpiły dwie nowe zawodniczki Lotosu Gdynia. Po stronie Czarnogóry 13 punktów i 5 zbiórek wywalczyła Milka Bjelica. Wśród rywalek 11 oczek i 5 zbiórek wywalczyła Dora Horti.

Wyniki:

Holandia - Litwa 67:80 (14:15, 23:23, 11:24, 19;18)
Chorwacja - Włochy 74:63 (15:14, 22:19, 16:13, 21:17)

5 Holandia 5 6 1 4 316:411

Łotwa - Izrael 66:71 (14:18, 17:19, 16:19, 19:15) Serbia - Rumunia 87:52 ()

Tabela grupy B

1 Izrael 2 4 2 0 164:131
2 Łotwa 2 3 1 1 142:118
3 Serbia 2 3 1 1 152:145
4 Rumunia 2 2 0 2 99:163

Bułgaria - Turcja 60:63 (23:11, 20:14, 2:14, 15:24) Czarnogóra - Węgry 75:73 () Tabela grupy C

1 Czarnogóra 5 10 5 0 383:311
2 Turcja 5 9 4 1 327:311
3 Bułgaria 5 7 2 3 349:329
4 Węgry 5 6 1 4 321:336
5 Finlandia 4 4 0 4 235:328

Słowacja - Ukraina 82:53 (20:14, 14:8, 23:8, 25:23) Niemcy - Wielka Brytania 63:72 (13:23, 18:15, 13:14, 19:20) Tabela grupy D

1 Słowacja 2 4 2 0 158:120
2 Wielka Brytania 2 3 1 1 139:139
3 Niemcy 2 3 1 1 123:128
4 Ukraina 2 2 0 2 109:142