MŚ U-19: Dreszczowiec przeciwko Argentynie dla Polski!

Prawdziwy dreszczowiec sobie i kibicom zaserwowali koszykarze Polski, którzy w pierwszym meczu drugiej rundy mierzyli się z Argentyną. Więcej zimnej krwi zachowali nasi reprezentanci i wygrali 73:71.

Jacek Seklecki
Prawdziwy dreszczowiec zaserwowali nam koszykarze reprezentacji Polski do lat 19, którzy występują na Mistrzostwach Świata tej kategorii wiekowej. W pierwszym meczu drugiej rundy turnieju zawodnicy trenera Jerzego Szambelana mierzyli się z ekipą Argentyny. Tradycyjnie już początek zawodów był w wykonaniu biało-czerwonych fantastyczny. Polacy po sześciu minutach prowadzili już 16:4 i ani myśleli oddawać inicjatywę rywalom z Ameryki Południowej. Pierwszą kwartę nasi koszykarze wygrali 20:11 i w przeciwieństwie do poprzednich spotkań w cale tej przewagi w drugich 10 minutach nie tracili. W dalszym ciągu obrona wicemistrzów świata do lat 17 była na najwyższym poziomie. Argentyńczycy kompletnie nie mogli poradzić sobie z defensywą naszych zawodników i w drugiej kwarcie zdołali rzucić zaledwie osiem punktów, tracąc 13. Polska prowadziła już 33:19. Argentyna w końcu obudziła się i zaczęła naciskać naszych zawodników. Z dystansu Polaków raził Carlos Paredes, który w całym meczu trafił cztery razy za trzy. po stronie biało-czerwonych wynik ciągnęła tradycyjnie pierwsza piątka. Odrobienie strat przez Argentynę spowodowało, że mecz ten nabrał rumieńców. Już w połowie trzeciej kwarty nasi rywale zbliżyli się do Polaków na odległość trzech punktów, ale cały czas nie mogli przełamać ekipy trenera Szambelana i ciągle brakowało im kilka punktów do wyrównania stanu rywalizacji. Najciekawiej było w końcówce, bowiem właśnie w 40. minucie gry Argentyna w końcu wyszła na prowadzenie. Po kolejnej trójce Paredesa na 37 sekund przed końcem meczu koszykarze z Ameryki Południowej prowadzili 71:70. Końcówka to jednak czas Mateusza Ponitki. Nasz najskuteczniejszy zawodnik dwukrotnie stawał na linii rzutów osobistych i z czterech wykonywanych rzutów trafił trzy razy. Carlos Paredes próbował przechylić szalę na korzyść swojego zespołu, ale jego dystansowy rzut nie doszedł celu w ostatniej sekundzie meczu i to Polska wygrała 73:71. Zwycięstwo w pierwszym meczu drugiej fazy pozytywnie nastraja przed dalszą rywalizacją. Polakom pozostały jeszcze spotkania z Łotwą i Australią i jeżeli wygrają choć jeden z nich raczej na pewno zakwalifikują się do ćwierćfinałów. 20 punktów dla Polski zdobył Mateusz Ponitka. Autorem 16 był Michał Michalak, a 14 i 10 zdobyli odpowiednio Piotr Niedźwiedzki i Przemysław Karnowski. Oni byli najskuteczniejszymi zawodnikami naszej kadry. Grupa E:
Argentyna - Polska 71:73 (11:20, 8:13, 27:17, 25:23)
Argentyna: Paredes 17, MAsarelli 12, Perez 12, Garino 8, Giorgetti 8, Giaveno 6, Delia 4, Copello 2, Podesta 2. Polska: Mateusz Ponitka 20, Michał Michalak 16 (6 zb., 4 as.), Piotr Niedźwiedzki 14 (7 zb.), Przemysław Karnowski 10 (9 zb.), Grzegorz Grochowski 6 (5 zb., 3 as.), Tomasz Gielo 5 (6 zb.), Daniel Szymkiewicz 2, Jan Grzeliński 0, Paweł Śpica 0.
Australia - Rosja 85:78 (18:21, 19:18, 21:22, 27:17)
Australia: Drmic 22, Creek 16, Hadziomerobic 15, Greenwood 12, Odigie 11, Aldridge 6, Sinclair 2, Hussey 1. Rosja: Karasev 19, Kulagin 19, Trushkin 13, Varnakov 9, Vikhrov 7, Gudumak 5, Loginov 4, Goldyrev 2.
Łotwa - Brazylia 73:88 (18:17, 16:29, 24:26, 15:16)
Łotwa: Dukulis 22, Bertans 15, Bremers 14, Vecvagars 10, Silins 2, Apsitis 2, Magone 2, Timma 2, Helmanis 2, Rostovs 2. Brazylia: Neto 19, Irigoyen 17, Rossetto 14, Aguirre 13, Felicio 10, Taddei 7, Nogueira 6, Vezaro 2. Tabela Grupa E