Energa Basket Cup 2012: Radomianie Mistrzami województwa mazowieckiego

Zakończyły się finały województwa mazowieckiego w koszykówce chłopców w ramach Energa Basket Cup - największego w Polsce programu koszykarskiego dla dzieci ze szkół podstawowych. Mistrzami województwa zostali chłopcy ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Radomiu, którzy po efektownej walce i zaciętej końcówce pokonali kolegów z SP 4 Radom 34:29.

Łukasz Górzny

Tegoroczna edycja programu Energa Basket Cup rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Do rywalizacji stanęło łącznie ok. 78 tys. dzieci z ponad 6,6 tys. szkół (w trzech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad 225 tys. zawodników i zawodniczek z całej Polski). Energa Basket Cup ma na celu propagowanie zdrowego, aktywnego stylu życia wśród dzieci. Organizatorem turnieju jest Szkolny Związek Sportowy, patronem i mecenasem programu Grupa Energa, a jednym z partnerów medialnych serwis SportoweFakty.pl.

Finały województwa mazowieckiego w kategorii chłopców odbyły się w dniach 11-13 maja w Płocku. W tym roku w rozgrywkach na Mazowszu w kategorii chłopców wzięło udział ponad 3600 młodych zawodników. Ostatecznie do finału wojewódzkiego zakwalifikowało się dziesięć najlepszych drużyn wyłonionych na drodze eliminacji gminnych, powiatowych i rejonowych spośród 305 zespołów chłopców z całego województwa.

W finałowym turnieju w Płocku rozegrano łącznie aż dwadzieścia jeden spotkań. Wszystkie dostarczyły emocji zarówno uczestnikom zawodów jak i widzom. Drużyny chłopców pozostawiły mnóstwo serca na boisku, walcząc o każdą piłkę.
Na uwagę zasługuje wynik spotkania chłopców SP 5 z Ciechanowa, którzy wygrali w drugiej fazie turnieju z kolegami z SP 9 Siedlce aż 96:6, ustanawiając tym samym rekord zdobytych punktów w jednym meczu w finałach wojewódzkich w tegorocznych rozgrywkach Energa Basket Cup w kategorii chłopców. Na drugim miejscu znajdują się mistrzowie województwa wielkopolskiego, chłopcy z SP 1 Ostrów Wielkopolski, którzy w pierwszej fazie swojego turnieju wojewódzkiego pokonali reprezentacje SP 4 Piła 87:19.

Finałowe rozgrywki w województwie mazowieckim były jedynym, największym finałem w tej edycji programu Energa Basket Cup, który odbywał się aż przez trzy dni i w którym rywalizowało aż dziesięć najlepszych zespołów chłopców.

W drodze losowania zespoły zostały podzielone na cztery grupy. W pierwszej oraz drugiej fazie rozgrywek zostały rozegrane mecze systemem grupowym pucharowym. Trzecia faza to walka o poszczególne miejsca w klasyfikacji końcowej województwa mazowieckiego.

W meczu o I miejsce zmierzyły się ze sobą dwie drużyny z Radomia. Chłopcy z SP 21 Radom po niezwykle emocjonującej walce oraz wspaniałej grze Dawida Golusa, który dwukrotnie popisał się wsadem zwyciężyli reprezentantów SP 4 Radom 34:29.

- Finał był niezwykle emocjonujący. W meczu o I miejsce trafiliśmy na chłopców z radomskiej czwórki, z którymi w tym sezonie rywalizowaliśmy już co najmniej czterokrotnie. Mecz był niezwykle zacięty. Moi chłopcy zacisnęli zęby, wykonali bardzo dobrą pracę dzięki czemu udało nam się zwyciężyć – mówi Piotr Ziębakowski, trener zwycięskiej drużyny chłopców z SP 21 Radom.

- Niesamowitą robotę wykonał Dawid Golus, który wziął na siebie ciężar gry, walczył do samego końca i mobilizował swoich kolegów. Odnieśliśmy na pewno duży sukces, z czego się bardzo cieszymy. Wyjazd na finał krajowy jest dla nas ogromnym osiągnięciem – dodaje.

W meczu o III miejsce mistrzowie Warszawy, chłopcy z SP 344 Warszawa musieli uznać wyższość kolegów z SP 3 Żyrardów, którzy wygrali z Warszawiakami 53:45.
Chłopcy z SP 21 Radom będą reprezentować swoje województwo w krajowym finale Energa Basket Cup, który odbędzie się pod koniec maja w Gdańsku.

Do walki o tytuł Mistrza krajowego w rozgrywkach Energa Basket Cup stanie wówczas po 16 zespołów dziewcząt i chłopców, którzy zdobyli tytuły mistrzowskie w swoich województwach.

FINAŁ MISTRZOSTW WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO W KATEGORII CHŁOPCÓW W PROGRAMIE ENERGA BASKET CUP

SP 4 Radom : SP 3 Żyrardów 67 : 31

Faza III: Mecz o IX miejsce: SP 2 Przasnysz : SP Łęg Probostwo 29 : 34 Mecz o VII miejsce: SP 3 Gostynin : SP 9 Siedlce 36 : 28 Mecz o V miejsce: SP 8 Legionowo : SP 5 Ciechanów 33 : 58 Mecz o III miejsce: SP 344 Warszawa : SP 3 Żyrardów 45 : 53 Mecz o I miejsce: SP 21 Radom : SP 4 Radom 34 : 29 Skład zwycięskiej drużyny SP 21 Radom: Sebastian Banaszkiewicz, Norbert Ziółko, Adrian Podsiadły, Bartek Żuk, Maksymilian Czapla, Mikołaj Krakowiak, Kacper Rojek, Robert Dąbrowski, Jakub Wójcik, Adam Fedorowicz, Dawid Golus, Kamil Jakubowski Opiekun: Piotr Ziębakowski, Krzysztof Czapla
Zwycięska drużyna chłopców - SP 21 Radom Zwycięska drużyna chłopców - SP 21 Radom