NBA: 12 punktów Gortata, Wizards przegrali z Mavs

12 punktów w pierwszym meczu w 2014 roku wywalczył Marcin Gortat. Drużyna Polaka po wyrównanym spotkaniu przegrała jednak z Dallas Mavericks 78:87.

Jacek Konsek

Niespełna 27 minut na parkiecie przebywał Marcin Gortat, który w pierwszym spotkaniu nowego roku wykorzystał sześć z jedenastu prób z gry, co dało 12 punktów. Łodzianin miał również pięć zbiórek, dwie asysty i dwa bloki. Dość niespodziewanie Trevor Booker, który zagrał na pozycji silnego skrzydłowego w tym meczu zanotował aż 19 zbiórek.

- To był brzydki mecz. To spotkanie cofnęło NBA o kilka lat - przyznał Dirk Nowitzki, lider Dallas. Co prawda niemiecki skrzydłowy zdobył ledwo dziewięć punktów (3/14 z gry), lecz w zdobywaniu punktów wyręczyli go koledzy. 23 oczka wywalczył Monta Ellis, najlepszy snajper spotkania.

W stolicy prowadzenie zmieniło się aż 17 razy, a kluczowa dla losów spotkania okazała się końcówka czwartej kwarty. Czarodzieje zanotowały wówczas czterominutową przerwę w zdobyczy punktowej, co okazało się tragiczne w skutkach. Wizards prowadzili 74:70 i ostatni fragment przegrali 4:17!

Co ciekawe, Mavs odnieśli zwycięstwo mimo faktu, że wyrównali najgorszy wynik w tym sezonie pod względem liczby zdobytych punktów. Goście mieli 38,5 proc. z gry, gospodarze ledwo 37,5 proc. - To był piękny mecz - ironizował Rick Carlisle, trener gości.

22 punkty dla pokonanych uzbierał John Wall, który miał również siedem zbiórek i pięć asyst. Wizards z bilansem 14-15 zajmują 5. miejsce w Konferencji Wschodniej.

Washington Wizards - Dallas Mavericks 78:87 (20:25, 22:14, 19:20, 17:28)
(Wall 22, Gortat 12, Booker 10 - Ellis 23, Carter 13, Calderon 11)

Trwa dobra passa Toronto Raptors. Kanadyjska drużyna wygrała cztery mecze z rzędu i sześć z ostatnich siedmiu potyczek. Tym razem po kapitalnej czwartej kwarcie (29:19) pokonała Indianę Pacers 95:82.

- Byli od nas po prostu lepsi. Normalnie trzecia i czwarta kwarta jest w naszym wykonaniu bardzo dobra. Tym razem to oni uderzyli pierwsi - przyznał George Hill, gracz Pacers.

DeMar DeRozan zdobył 26 punktów dla zwycięzców a 18 dołożył Terrence Ross. 16 oczek dla przegranych wywalczył z kolei Roy Hibbert.

Raptorki przerwały tym samym pięciomeczową passę zwycięstw Indiany, a same osiągnęły bilans 15-15, który po 30 meczach jest najlepszym od 2010 roku.

Leśne Wilki z Minnesoty zdobyły aż 124 punkty i pewnie pokonały New Orleans Pelicans. Goście nie mieli recepty na podkoszowych Timberwolves - Kevina Love'a i Nikolę Pekovicia, którzy zdobyli razem 43 punkty.

- Oni chcieli zatrzymać Love'a, ale my mamy przecież w naszych szeregach jeszcze Nikolę Pekovicia. On jest niezwykle silny i jeśli nie ma godnego rywala, to go zniszczy - podkreślał Ricky Rubio, który do 14 punktów dołożył dziewięć asyst i osiem zbiórek.

Wolves prowadzili w tym meczu różnicą nawet 30 punktów. Trafiali na wysokiej, prawie 56. proc. skuteczności i wymusili aż 18 strat Pelikanów, wśród których najlepiej spisał się Ryan Anderson, autor 25 punktów.