Wielki powrót Stelmetu! Mistrzowie Polski lepsi od Czarnych!

Stelmet Zielona Góra przegrywał w połowie trzeciej kwarty różnicą 20 punktów, lecz dzięki fantastycznej pogoni w czwartej kwarcie pokonał Energę Czarnych Słupsk 81:73 w hicie 14. kolejki TBL.

Jacek Konsek

Kapitalne zakończenie 14. kolejki Tauron Basket Ligi w wykonaniu Stelmetu i Czarnych. W hali CRS nie brakowało emocji, niesamowitych zwrotów akcji, ostrych spięć a także kontuzji. W niedzielny wieczór goście prowadzili w trzeciej kwarcie aż 52:32, lecz przegrali.

Czarni byli tego dnia drużyną o dwóch obliczach. Przez ponad dwie kwarty podopieczni Andreja Urlepa grali niezwykle kolektywną, poukładaną i skuteczną koszykówkę. Rozpoczęło się już od pierwszych minut, po których słupszczanie prowadzili 12:0. To nie była chwilowa zwyżka formy, bowiem po 15 minutach gry Czarni prowadzili już 36:21 i mieli 83 proc. z gry!

Stelmet chwilowo wrócił do gry, trafił dwie trójki i zniwelował straty do sześciu oczek (32:38). Gdy wydawało się, że mistrzowie Polski w drugiej połowie wrócą do gry i rozpoczną pogoń za rywalem, znów od mocnego uderzenia rozpoczęli goście. Seria 14:0 doprowadziła do stanu 52:32 i gwizdów na trybunach w Zielonej Górze! Fani mistrza Polski byli zdegustowani jednostronnym pojedynkiem i fatalną postawą swoich podopiecznych...

Gracze Mihailo Uvalina wzięli się w końcu w garść i wrócili do gry. W końcówce trzeciej kwarty trafili dwie trójki i nieco zmniejszyli deficyt, lecz prawdziwy cios nastąpił w ostatniej odsłonie.

Wydarzenia z ostatnich 10 minut przypominały to co działo się w pierwszej kwarcie w wykonaniu Czarnych. Teraz to jednak Stelmet przejął rolę kata i prezentował się wyśmienicie. Celne trójki Kamila Chanasa i Aarona Cela pozwoliły gospodarzom uwierzyć, że uda się doścignąć słupszczan, którzy w tej odsłonie nie istnieli.

Seria 23:2 w czwartej kwarcie pozwoliła Stelmetowi wyjść na prowadzenie 72:62. Rozbici Czarni nie byli już w stanie odrobić strat i ostatecznie przegrali różnicą ośmiu punktów. Warto podkreślić, że przyjezdni musieli sobie radzić bez Rodericka Trice'a, któremu w drugiej kwarcie odnowiła się kontuzja stawku skokowego. Do tego czasu Amerykanin był najlepszym strzelcem z 10 punktami.

Cel z 17 punktami i dziewięcioma zbiórkami okazał się liderem Stelmetu. 11 oczek dorzucił Łukasz Koszarek, a Przemysław Zamojski rozdał sześć asyst. Wśród pokonanych 13 punktów wywalczył Tomasz Śnieg a oczko mniej Jordan Hulls.

Stelmet Zielona Góra - Energa Czarni Słupsk 81:73 (15:28, 17:10, 17:22, 32:13)

Stelmet: Aaron Cel 17, Łukasz Koszarek 11, Kamil Chanas 9, Christian Eyenga 9, Przemysław Zamojski 9, Erving Walker 6, Craig Brackins 6, Marcin Sroka 6, Adam Hrycaniuk 4, Vladimir Dragicević 4, Mantas Cesnauskis 0.

Czarni: Tomasz Śnieg 13, Jordan Hulls 12, Garrett Stutz 11, Roderick Trice 10, Joseph Taylor 9, Michał Nowakowski 7, Mateusz Jarmakowicz 6, Marcin Dutkiewicz 5, Michał Jankowski 0, Jarosław Mokros 0.