Euroliga kobiet: Zmienne szczęście polskich drużyn w III kolejce

Mistrzynie Polski, koszykarki Wisły Can Pack Kraków, zdołały wywieźć wygraną z Węgier, gdzie pokonały po dramatycznym meczu MiZo Pecsi 2012 Pecs 66:65. Tyle szczęście nie miały zawodniczki drugiej polskiej drużyny w Eurolidze Lotosu PKO BP Gdynia. Podopieczne Jacka Winnickiego znakomicie rozpoczęły mecz z Valenciennes, by ostatecznie przegrać 82:85.

Krzysztof Kaczmarczyk

W czwartkowe popołudnie dokończona została trzecia seria spotkań rozgrywek Euroligi. Oba mecze bardzo interesowały polskich fanów, gdyż udział w nich brały polskie drużyny Wisła Can Pack Kraków i Lotos PKO BP Gdynia.

Krakowianki swój mecz rozgrywały na Węgrzech, gdzie rywalem była drużyna MiZo Pecsi 2012 Pecs. Mistrzynie Polski nie były faworytkami tego pojedynku, jednak pierwsza kwarta należała zdecydowanie do ekipy spod Wawela. Podopieczne Wojciecha Downar-Zapolskiego prowadziły 41:32. W drugiej połowie meczu do ataku ruszyły gospodynie i po pięciu minutach tej części gry zdołały wyjść na prowadzenie 50:49. Ostatnie 6 punktów tej kwarty zdobyły jednak krakowianki i to one prowadziły przed decydującą częścią 55:50. Ostatnie 10 minut tego meczu było niezwykle dramatyczne, a wynik oscylował wokół remisu. Na kilkanaście sekund przed końcem meczu faulowana Jelena Skerović wykorzystała jeden z dwóch rzutów wolnych i wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 66:64. Węgierki miały ostatnią akcję, w której faulowana była Dalmę Ivanyi. Ivanyi wykorzystała pierwszy rzut wolny. Drugi okazał się nieskuteczny, a piłka ponownie znalazła się w rękach Ivanyi. Ta miała przed sobą rzut na wagę zwycięstwa, jednak piłka nie znalazła drogi do kosza i to krakowianki mogły cieszyć się z kolejnego zwycięstwa na euro ligowych parkietach.

MiZo Pecsi 2012 Pecs - Wisła Can Pack Kraków 65:66 (15:18, 17:23, 18:14, 15:11)

MiZo: Andrea Somogyi 17, Dalma Ivanyi 15, Graziane de Jesus Coelho 13, Anna Vajda 8, Kelly Mazzante 4, Brooke Queenan 4, Nora Rujak 2, Krisztina Raksanyi 2, Kornelia Meszaros 0

Wisła Can Pack: Chamique Holdsclaw 22, Marta Fernandez 19, Ewelina Kobryn 10, Anna Wielebnowska 4, Jelena Skerovic 4, Dominique Canty 4, Slobodanka Maksimovic 3

Nadal na pierwszą wygraną w Eurolidze czekać muszą w Gdyni. Lotos PKO BP w III kolejce swój mecz rozgrywał w Valenciennes, gdzie rywalem była drużyna Union Hainaut Basket. Podopieczne Jacka Winnickiego rozpoczęły mecz we Francji fenomenalnie. Pierwszą kwartę drużyna z Trójmiasta wygrała 35:16, grając na znakomitej skuteczności 10/11 w rzutach za 2 punkty i 5/5 w rzutach zza linii 6,25. Gdynianki w pełni wykorzystywały swoje atuty, czyli grę podkoszowych. Nie do zatrzymania były Ivana Matović i Emilija Podrug. Od drugiej kwarty na parkiecie dominowały jednak gospodynie. Kluczową dla losów spotkania okazała się trzecia kwarta meczu, którą Francuski wygrały 26:10 i objęły prowadzenie w meczu 65:62. W końcówce meczu przewaga drużyny z Valenciennes sięgała już 6 punktów i jasne stało się, że gdynianki najprawdopodobniej po raz trzeci w tym sezonie przegrają w Eurolidze. Po końcowej syrenie z wygranej cieszyć mogły się zawodniczki Union Hainaut Basket, które pokonały Lotos PKO BP 85:82.

Union Hainaut Basket Valenciennes - Lotos PKO BP Gdynia 85:82 (16:35, 23:17, 26:10, 20:20)

Union Hainaut Basket: Sabrina Reghaissia 21, Chioma Nnamaka 13, Kathy Wambe 13, Mudju Ngoyisa 13, Verdana Grgin Fonseca 9, Clemence Beikes 7, Tiffany Stansbury 6, Laetitia Kamba 2, Bintou Dieme 1, Sabrina Palie 0

Lotos PKO BP: Emilija Podrug 19, Ivana Matović 16, Alana Beard 14, Natalia Marchanka 13, Jekaterina Snitsyna 12, Michelle Maslowski 3, Magdalena Leciejewska 3, Paulina Pawlak 2, Olivia Tomiałowicz 0, Jennifer Fleischer 0

Komplet wyników trzeciej kolejki Euroligi

Grupa A

Besiktas Cola Turka Stambuł - Halcon Avenida Salamanka 61:67 (12:14, 18:14, 16:19, 15:20)
CJM Basket Bourges - Nadieżda Orenburg 79:45 (27:15, 24:5, 11:7, 17:18)

Grupa B

Gambrinus Sika Brno - CSKA Moskwa 70:65 (21:17, 18:14, 14:16, 17:18)
MKB Euroleasing Sopron - ESB Lille Villeneuve d'Ascq 81:57 (17:14, 24:16, 18:13, 22:14)
Umana Reyer Wenecja - TTT Ryga 74:65 (20:25, 17:17, 20:13, 17:15)

Grupa C

Jolly JBS Sibenik - ZVVZ USK Praga 76:70 (24:17, 13:20, 18:18, 21:15)
UMMC Jekaterynburg - ROS Casares Walencja 89:81 (12:20, 16:23, 24:9, 24:24, 13:5 d.)

Grupa D

Spartak Moskwa Region - Fenerbahce Stambuł 95:52 (15:10, 28:14, 28:16, 24:12)
Lattes Montpellier - TEO Wilno 67:78 (22:24, 12:17, 23:16, 10:21)
Beretta Famila Schio - Maxima Broker Koszyce 76:60 (21:19, 17:21, 9:22, 13:14)

6. Lattes Montpellier 3 3 0 3 208:226

W tabeli kolejno: miejsce, nazwa zespołu, punkty, ilość rozegranych meczów, zwycięstwa, porażki, stosunek punktów