Polacy przegrali w ostatniej sekundzie! - relacja z meczu Austria - Polska

Thomas Klepeisz bohaterem Austrii! Polacy przegrali pierwszy mecz eliminacji do ME 2015, tracąc decydujące punkty w ostatniej sekundzie spotkania!

Jacek Konsek
Trzeci mecz eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy nie miał być spacerkiem dla biało-czerwonych, lecz mało kto spodziewał się takiego zakończenia. Polacy mimo tego, że prowadzili przez ponad 24 minuty, ostatecznie przegrali z Austrią 81:83. Bohaterem miejscowych okazał się Thomas Klepeisz, który indywidualną akcją w ostatniej sekundzie pozbawił szans naszą drużynę.
Podopieczni Mike'a Taylora jeszcze w połowie czwartej kwarty prowadzili 75:72, lecz zamiast spokojnie kontrolować wydarzenia na parkiecie, zaczęli popełniać niewytłumaczalne błędy. Kroki doświadczonego Szymona Szewczyka, nieudane podania Przemysława Zamojskiego czy Adama Waczyńskiego to tylko niektóre z nich. W samej końcówce zawiódł Mateusz Ponitka, który stracił piłkę w kluczowym momencie, a Zamojski niepotrzebnie faulował Klepeisza, perfekcyjnego wykonawcę rzutów wolnych. Chwilę potem ten sam zawodnik uszczęśliwił garstkę kibiców w hali w Schwechat.

Biało-czerwoni od początku mieli spore problemy z Austrią. Choć w premierowej kwarcie trafili aż sześć rzutów trzypunktowych, to fatalnie bronili i pozwalali gospodarzom bardzo łatwo przedostawać się w strefę podkoszową czy razić rzutami z czystych pozycji. Znany bardzo dobrze w Polsce Rasid Mahalbasić ogrywał naszych podkoszowych jak chciał, notując w całym spotkaniu 24 punkty, przy rewelacyjnej skuteczności - 10/15.

Polscy defensorzy nie potrafili także znaleźć sposobu na Enisa Muratiego (18 pkt), który nie zawodził w najważniejszych momentach. Austriaccy zmiennicy też zrobili swoje - Schreiner, Koch czy wspominany już Klepeisz dołożyli trzy grosze do jakże cennego zwycięstwa.

W naszym zespole brakowało opanowania i doświadczenia w najważniejszych momentach. Robert Skibniewski zdobył 12 punktów i rozdał sześć asyst, lecz na 1,5 minuty przed końcem spotkania zdecydował się na szaloną akcję bez powodzenia, po której Austriacy doprowadzili do wyrównania. Najskuteczniejszy w naszej ekipie był Aaron Cel, autor 14 punktów.

Polacy mieli lepszą skuteczność od rywala, trafili aż 11 trójek i zebrali więcej piłek od Austrii. Popełnili jednak znów bardzo dużo strat - aż 19. Element ten jest piętą Achillesową biało-czerwonych w obecnych eliminacjach.

Porażka z Austrią stawia nasz zespół w trudnej sytuacji. W ostatnich trzech spotkaniach nie można już pozwolić sobie na kolejną wpadkę, która może pozbawić Polaków szansy na grę w ME 2015.

W środę Polacy rozpoczną drugą rundę eliminacji. O godzinie 20 w Bonn zmierzą się z reprezentacją Niemiec.

Austria - Polska 83:81 (24:26, 21:18, 20:23, 18:14)

Austria: Mahalbasic 24, Murati 18, Klepeisz 13, Koch 8, Maresch 7, Hasenburger 6, Schreiner 6, Lanegger 1, Rados 0, Hopfgartner 0.

Polska: Cel 14, Skibniewski 12, Ponitka 11, Waczyński 11, Kulig 9, Hrycaniuk 9, Szewczyk 8, Zamojski 7, Gielo 0.