Musiały wygrać. MUKS Poznań ? Cukierki Odra Brzeg 81:64

- To był pierwszy mecz w tym sezonie, który musiałyśmy wygrać i cieszę się, że dziewczyny wytrzymały tę presję - mówiła po meczu Iwona Jabłońska, trener zespołu MUKS Poznań, który w meczu 16. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy pokonał Cukierki Odrę Brzeg 81:64.

Łukasz Czechowski

Początek nie zapowiadał jednak tak pewnego zwycięstwa miejscowych. Obie drużyny zaczęły bardzo uważnie, przez pierwsze minuty trwała walka punkt za punkt przy niemal 100-procentowej skuteczności obu zespołów. Gospodynie odskoczyły po 4 minutach i skutecznych akcjach Ilony Mądrej i Agnieszki Skobel. Zawodniczki z Brzegu nie mogły przebić się przez szczelną obronę poznanianek, a pojedyncze akcje Joei Clyburn i Małgorzaty Kudłak nie były w stanie zrównoważyć szybkich i skutecznych zagrań koszykarek MUKS-u, które po pierwszych 10 minutach prowadziły 25:16.

Drugą część otworzyła Mądra dwoma skutecznymi akcjami, kolejne 4 oczka dorzuciła Skobel i przewaga poznańskiego zespołu wzrosła do 33:16. Iwona Jabłońska skorzystała z okazji i wpuściła na parkiet zawodniczki rezerwowe, co natychmiast wykorzystała drużyna prowadzona przez Leszka Marca i zmniejszyła straty do 39:27. Bezbłędna była Justyna Daniel, która w tej części zdobyła 9 punktów. Po dwóch kwartach na tablicy widniał rezultat 45:33.

W trzeciej odsłonie koszykarki Cukierków podjęły próbę zmniejszenia strat. Aktywniejsza pod koszem była Khaili Sanders, z którą nie radziła sobie zmęczona już Mądra. Pozwoliło to na dojście jedynie na dystans 10 punktów, bowiem fenomenalnie w ataku grała Żaneta Durak, która bez respektu dla wyższych rywalek penetrowała obronę i zdobywała kolejne punkty (8 w tej kwarcie). Na domiar złego za piąte przewinienie w 9 minucie spadła najlepsza w sobotę zawodniczka Odry ? Daniel. Przed ostatnią częścią gospodynie prowadziły 65:48 i tylko kataklizm mógł odebrać im szóstego zwycięstwa w sezonie.

Nic takiego się nie stało, w ostatniej kwarcie MUKS utrzymał prowadzenie. Dobrze grała Katarzyna Rezler, która potrafiła odpowiednio ustawić się pod koszem Odry, pod przeciwnym obudziła się Clyburn, ale jej skuteczne akcje na niewiele się już zdały.

Poznanianki zagrały bardzo dobre spotkanie, ambitnie i bez najmniejszych kompleksów. Zdecydowanie wygrały walkę na tablicach (41-28), co więcej ? zebrały więcej piłek pod atakowaną deską niż brzerzanki w obronie (18-17). Zanotowały 20 przechwytów, z czego aż 9 padło łupem Agnieszki Skobel, która przed meczem odebrała nominacje do Meczu Gwiazd FGE. - Kluczem do zwycięstwa była zespołowa gra, każda z nas dołożyła cegiełkę - powiedziała po spotkaniu Żaneta Durak. Rozgoryczony był natomiast Leszek Nowak. - Cały tydzień uczulałem dziewczyny, że niższe zawodniczki będą szły na deskę w poszukiwaniu niczyich piłek. I na nic się to zdało.

MUKS Poznań ? Cukierki Odra Brzeg 81:64 (25:16, 20:17, 20:15, 16:16)

Punkty:

MUKS: Ilona Mądra 18, Agnieszka Skobel 16, Żaneta Durak 14, Paulina Antczak 9, Katarzyna Rezler 8, Justyna Nieznalska 7, Okeisha Howard 6, Adrianna Najtkowska 2, Martyna Mićków 1;

Cukierki: Khaili Sanders 19, Justyna Daniel 15, Joei Clyburn 14, Daria Cybulak 6, Mirela Pułtorak 6, Magdalena Rzeźnik 2, Małgorzata Kudłak 2.