Waleczni Polacy gorsi od Hiszpanów

Polscy koszykarze przegrali w Santander z Hiszpanią 64:71 w sparingowym meczu przed EuroBasketem. Liderem Biało-Czerwonych okazał się Marcin Gortat, zdobywca 18 punktów i 14 zbiórek.

Jacek Konsek

Polscy koszykarze w piątkowy wieczór rywalizowali z jedną z najlepszych ekip na świecie. Choć mecz zakończył się porażką, podopieczni Mike'a Taylora nie mają się czego wstydzić. Przez całe 40 minut dotrzymywali kroku Hiszpanom, prezentując dobrą dyspozycję, która może być dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy.

Mecz ustawiła premierowa kwarta, którą koszykarze z półwyspu Iberyjskiego wygrali różnicą sześciu punktów. Brylował w tym czasie Sergio Llull a pod koszem skuteczny był Pau Gasol. Gwiazdor hiszpańskiej ekipy toczył wyrównany bój z Marcin Gortat, który nie pozostawał mu dłużny. Środkowy Washington Wizards rozegrał świetne zawody - zgromadził 18 punktów oraz 14 zbiórek.

To właśnie głównie dzięki Gortatowi oraz Adamowi Waczyńskiemu, występującemu na co dzień w lidze hiszpańskiej, Polacy w kolejnych kwartach toczyli wyrównany bój z trzecią drużyną ostatniego EuroBasketu. "Waca" dołożył 16 punktów do dorobku Polaków i udowodnił, że znajduje się w bardzo dobrej formie przed najważniejszą imprezą koszykarską tego roku.

Hiszpanie kontrolowali wydarzenia na parkiecie, kilkukrotnie powiększając swoją przewagę do 12-13 punktów. Świetnie w drugiej połowie spisywał się Nikola Mirotić, jeden z liderów Chicago Bulls. Skrzydłowy z 15 punktami okazał się liderem gospodarzy. Na swoim koncie zapisał również sześć zbiórek i pięć asyst.

Polacy potrafili jednak kilka razy zniwelować straty, przegrywając w ostatniej kwarcie różnicą tylko 5-6 oczek. Biało-Czerwonym brakowało jednak skuteczności na linii rzutów wolnych, gdzie chybili aż siedem z 17 prób. W całym meczu ekipa Taylora rozdała tylko siedem asyst, podczas gdy Hiszpanie aż 15.

Hiszpania - Polska 71:64 (18:12, 17:16, 17:17, 19:19)

Hiszpania: Nikola Mirotić 15, Rudy Fernandez 10, Sergio Rodriguez 9, Felipe Reyes 7, Pau Gasol 7, Sergio Llull 6, Guillermo Hernangomez 6, Pau Ribas 4, Victor Claver 3, Pablo Aguilar 2, Fernando San Emeterio 2, Xavier Rabaseda 0, Guillem Vives 0.

Polska: Marcin Gortat 18, Adam Waczyński 16, Mateusz Ponitka 9, A.J. Slaughter 5, Dardan Berisha 4, Przemysław Karnowski 4, Karol Gruszecki 3, Aaron Cel 2, Damian Kulig 2, Łukasz Koszarek 1, Przemysław Zamojski 0.