Sędziowie TBL będą mogli korzystać z powtórek wideo

Pomysł posiłkowania się przez sędziów powtórkami wideo w meczach finałowych TBL sezonu 2014/2015 był na tyle dobry, że władze ekstraklasy postanowiły wdrożyć go od początku bieżących rozgrywek.

Piotr Dobrowolski
Piotr Dobrowolski

Przypomnijmy, iż pomysł zastosowania powtórek wideo w celu rozstrzygnięcia wątpliwych sytuacji został ogłoszony pod koniec maja, a więc tuż przed rozpoczęciem spotkań finałowych Tauron Basket Ligi sezonu 2014/2015. Był na tyle skuteczny, że władze Polskiej Ligi Koszykówki postanowiły wdrożyć go również od początku rozpoczynających się rozgrywek.

- Sędziowie będą mogli skorzystać z zapisów wideo oczywiście w dyskusyjnych sytuacjach - poinformował na konferencji prasowej Jacek Jakubowski, prezes PLK. Jak to było dotychczas, w przypadku wątpliwych sytuacji arbitrzy będą więc mogli posiłkować się zapisem wideo - Instant Replay System ("IRS"). Ponadto, będą wyposażeni w system kontroli zegara czasu gry i zegara 24 sekund, tak zwanego Precision Time System.

Prawo do skorzystania z powtórki wideo będzie miał sędzia główny bezpośrednio po zdarzeniu, co do którego miał wątpliwości. Wyjątkiem będzie sprawdzenie rzutu - czy dany zawodnik trafił za dwa, czy za trzy punkty arbiter będzie mógł zweryfikować także w trakcie przerwy między kwartami lub przerwy na żądanie. Sytuacje mające miejsce w ostatnich dwóch minutach czwartej kwarty albo w dogrywce powinny zostać sprawdzone bezpośrednio po trafieniu.

Sędzia główny może na koniec kwarty lub dogrywki:
- upewnić się, czy piłka opuściła rękę(-ce) zawodnika wykonującego celny rzut do kosza z gry, zanim zabrzmiał sygnał zegara czasu gry,
- ustalić, ile czasu powinno pozostać na zegarze czasu gry, po tym, jak:
• zawodnik rzucający spowodował wyjście piłki poza boisko,
• został popełniony błąd ośmiu (8) sekund,
• został orzeczony faul przed upłynięciem czasu gry,
- upewnić się czy popełniony został błąd nielegalnego dotykania piłki lub ingerencja w jej lot.
W ostatnich dwóch minutach czwartej kwarty oraz w dogrywkach sędzia główny może:
- upewnić się, czy piłka opuściła rękę(-ce) zawodnika wykonującego rzut do kosza z gry, zanim został orzeczony jakikolwiek faul,
- upewnić się, który zawodnik spowodował wyjście piłki poza boisko,
- upewnić się czy popełniony został błąd nielegalnego dotykania piłki lub ingerencja w jej lot, po uprzednim odgwizdaniu takiego błędu przez jednego z sędziów.
Przez cały mecz sędzia główny może:
- upewnić się, czy piłka opuściła rękę(-ce) zawodnika wykonującego celny rzut do kosza z gry, zanim zabrzmiał sygnał zegara czasu akcji,
- określić, czy celny rzut do kosza z gry zaliczyć za dwa (2) lub za trzy (3) punkty,
- dokonać korekty ustawień zegara czasu gry lub zegara czasu akcji po tym, jak uległy awarii,
- zidentyfikować właściwego zawodnika, który ma wykonać rzut(-y) wolny(-e),
- określić zaangażowanie członków drużyny oraz osób towarzyszących podczas bójki.



Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×