Czwartkowa część 19. kolejki ACB: pogrom w Barcelonie, świetny English

Regal FC Barcelona zdemolowała wręcz drużynę gości z Murcji 96:57 i tym samym obroniła po 19. kolejce fotel wicelidera. Triumfowały również zespoły Kalise Gran Canarii, Realu Madryt oraz iurbentii Basket. Bohaterem czwartkowych spotkań został Kanadyjczyk Carl English, który przeciwko ekipie z Saragossy ustanowił rekord sezonu pod względem ilości trafionych rzutów za trzy.

Michał Fałkowski

Po pierwszej kwarcie gracze Xaviera Pascualiego prowadzili z CB Murcją już 25:10. Choć na początku drugich dziesięciu minut przyjezdni, głównie za sprawą Donatasa Slaniny i Jesse’a Younga, odrobili straty do stanu 26:19, trzema trójkami z rzędu dalszą chęć do gry odebrał im Juan Carlos Navarro. Hiszpan był najskuteczniejszym zawodnikiem Barcelony, kończąc zawody z dorobkiem 17 oczek. 13 punktów uzbierał na swoim koncie Daniel Santiago, który wyraźnie dominował pod koszami. Bardzo dobry występ zanotował również słoweński rozgrywający Jaka Laković. Pierwszy playmaker reprezentacji swojego kraju rzucił 10 punktów, rozdał 7 asyst i zebrał 5 piłek. Stłamszeni przez Katalończyków goście, nie byli w stanie nawiązać gry nawet w ostatniej kwarcie, kiedy to na parkiecie przebywali głównie zawodnicy rezerwowi gospodarzy, przegrywając ostatecznie spotkanie różnicą aż 39 punktów. Dzięki tej wygranej Barcelona obroniła pozycję wicelidera.

W pozostałych trzech spotkaniach czwartkowej części 19. kolejki ACB triumfowali goście. Najpewniejsze zwycięstwo odniosła ekipa Salvadora Maldonado, Kalise Gran Canaria, która po kilku porażkach w ostatnich tygodniach wyraźnie odzyskuje wigor i formę z początku sezonu. Świetny mecz rozegrał Carl English, który swoim występem przyćmił najlepszego strzelca CAI Saragossy - Paolo Quinterosa. Argentyńczyk zdobył co prawda 20 punktów, lecz wobec trzydziestopunktowego dorobku Kanadyjczyka nie wywołało to większych emocji. Warto dodać, że English aż ośmiokrotnie (na dziesięć prób) trafił z dystansu, czym pobił rekord sezonu. I to wszystko w zaledwie 23 minuty spędzone na parkiecie. Wygrana Kalise, w obliczu porażki Pamesy, daje im obecnie pewną szóstą lokatę w tabeli. Do piątego Joventutu brakuje jednak dwóch punktów.

Inne ekipy przyjezdne, Real Madryt i iurbentia Basket Bilbao, zwyciężały w emocjonujących końcówkach. ”Królewscy” wygrali ostatnią kwartę 25:18, co ostatecznie dało sześciopunktowe zwycięstwo nad drużyną CB Granady. 18 oczek zdobył 21-letni Sergi Llull, a po stronie gospodarzy 19 punktów rzucił Jimmie Hunter. iurbentia Basket zaś triumfowała w Minorce. Jeszcze do przerwy na tablicy wyników widniał remis po 35. Po zmianie stron Marko Banić (double-double w postaci 14 oczek i 10 zbiórek), Quincy Lewis oraz Reinaldas Seibutis zapewnili czteropunktową wygraną zespołowi z Kraju Basków.

Oto komplet wyników czwartkowej części 19. kolejki:

Regal FC Barcelona - CB Murcja 96:57 (25:10, 22:18, 22:19, 27:10)
(J.C. Navarro 17 (4x3, 4 as.), D. Santiago 13, F. Vazquez 12 (4 zb.), J. Laković 10 (2x3, 7 as., 5 zb.) - D. Slanina 12 (2x3, 3 as.), J. Young 12 (4 zb.), D. Fajardo 10 (5 zb.))

CB Granada - Real Madryt 76:82 (22:22, 22:18, 14:17, 18:25)
(J. Hunter 19 (3x3, 5 zb., 3 as.), N. Gianella 12 (1x3, 3 as.), F. Videnov 10 (1x3) - S. Llull 18 (4x3, 3 as.), R. Lopez 11 (2x3, 4 as.), L. Bullock 9 (2x3, 3 as.), J. Massey 9 (5 zb.))

Vive Minorka - iurbentia Basket Bilbao 64:68 (17:16, 18:19, 9:16, 20:17)
(E. Pooh 17 (1x3, 3 as.), M. Stojić 13 (4 as.), J.M. Guzman 10 (2x3) - M. Banić 14 (10 zb.), Q. Lewis 13 (1x3), R. Seibutis 10)

CAI Saragossa - Kalise Gran Canaria 81:94 (29:30, 8:20, 19:23, 25:21)
(P. Quinteros 20 (2x3), L. Lewis 12 (1x3, 4 as.), R. Guerra 11 (3x3), M. Lescano 11 (3x3, 5 zb.), - C. English 30 (8x3), J. Fisher 13 (3x3), M. Sanders 13 (3x3), S. Savane 10 (8 zb.))

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.