Liga Adriatycka: Koniec wspaniałej serii KK Zadar - podsumowanie 21. kolejki

Przed kilkoma tygodniami zakończyła się wspaniała seria zwycięstw Partizanu Belgrad a w tej kolejce poległ wreszcie KK Zadar. Wicemistrz Chorwacji po niesamowitym spotkanie przegrał we własnej hali z FMP Železnik 78:84. Zwyciężył natomiast Partizan, który w derbach Belgradu ograł lokalnego rywala - Crvenę Zvezdę i umocnił się na prowadzeniu.

Jacek Konsek

14 meczowa seria zwycięstw KK Zadar została zakończona po niesamowitym spotkaniu z FMP Zeleznik. Goście z przedmieść Belgradu fantastycznie rozpoczęli pojedynek wypracowując sobie 21-punktową przewagę w pierwszych 8 minutach gry! Gospodarze szybko jednak się otrząsnęli i zdecydowanie wygrali kolejne dwie odsłony. Kiedy wydawało się, że 15 zwycięstwo z rzędu stanie się faktem, nastąpiła tragiczna czwarta kwarta. W niej znów niespodziewanie inicjatywa przeszła w ręce Serbów, którzy wygrywając ostatnie 10 minut różnicą 14 punktów zapewnili sobie 3 kolejne zwycięstwo w rozgrywkach Ligi Adriatyckiej. Pantery prezentowały świetną dyspozycję rzutową za trzy punkty, trafiając w pierwszej kwarcie aż 7-krotnie zza linii 6,25m! Największy wkład w wygraną miał niewątpliwie duet Zoran Erceg ? Bojan Krstović, który lwią część swych punktów zdobył właśnie rzutami z dystansu. Mimo porażki podopieczni Aleksandra Petrovicia zachowali drugą lokatę w tabeli.

Świetne widowisko miało z kolei miejsce w belgradzkiej hali Pionir, gdzie dwaj odwieczni rywale ze stolicy Serbii toczyli ze sobą zacięty bój. Niemalże przez 35 minut spotkanie było niezwykle wyrównane i trudno było wskazać końcowego zwycięzcę. Wtedy jednak piąty bieg włączyli podopieczni Dusko Vujosevicia, którzy odskoczyli rywalom na kilka punktów. Kluczowe okazały się celne rzuty Tripkovicia i najlepszego na parkiecie Miltona Palacio. Dzięki tej wygranej czarno-biali odskoczyli na 2 punkty najgroźniejszemu rywalowi - KK Zadar i mogą teraz spokojnie koncentrować się na rozgrywkach play off. Wśród pokonanych brylował Omar Cook z 26 punktami, 4 asystami i 4 przechwytami.

Nie zawiodły również pozostałe zespoły z czołówki. Już w piątek zwycięstwa odniosły zespoły grające w europejskich pucharach, czyli Budućnost Podgorica i Hemofarm Vršac. Zarówno Czarnogórcy jak i Serbowie z całą pewnością nie włożyli w te mecze maksimum swoich sił, ponieważ już we wtorek zmierzą się w bezpośrednim pojedynku w ramach Pucharu Uleb. Po raz 12 w sezonie triumfowały również Cibona Zagrzeb i Olimpija Lublana. Wicemistrzów Słowenii do wygranej nad Wojwodiną Nowy Sad poprowadził znany z występów na polskich parkietach Jasmin Hukić, zdobywca 23 punktów. Tymczasem w derbach Chorwacji Cibona po raz kolejny pokonała Croatię Split (przed tygodniem ograli ich w 1/2 Pucharu Chorwacji), mimo że musiała radzić sobie bez dwóch amerykańskich graczy. 21 punktów dla zwycięzców uzbierał doświadczony rozgrywający Damir Mulaomerović.