Świetna końcówka Polaków! Holandia pokonana po raz drugi

Polscy koszykarze pokonali Holandię 82:64 w towarzyskim meczu rozegranym w Wałbrzychu. Najlepszym strzelcem Biało-Czerwonych okazał się Maciej Lampe, zdobywca 14 punktów.

Jacek Konsek
Materiały prasowe / Andrzej Romański / Pzkosz

Kluczowa dla losów spotkania okazała się czwarta kwarta, wygrana przez Polaków aż 26:10. Biało-Czerwoni prowadzili zaledwie dwoma punktami po trzech kwartach, lecz skuteczna i konsekwentna gra w ostatnich 10 minutach pozwoliła po raz drugi pokonać Holendrów. W piątek, w zamkniętym dla publiczności sparingu, Polacy triumfowali 84:79.

Nasz zespół grał falami, popełnił sporo błędów i strat, które wynikają z faktu, że Polacy są na początkowym etapie przygotowań. Nie brakowało jednak składnych akcji, kolektywnej gry i zaangażowania. Najlepszym graczem meczu był zdecydowanie Maciej Lampe, który zdobył 14 punktów, miał dziewięć zbiórek i sześć asyst.

Polacy bardzo dobrze rzucali za trzy punkty - rozpoczęli od siedmiu trójek na 11 prób, a skończyli 11/21. Po trzy trójki trafili Adam Waczyński i Szymon Szewczyk. Zanotowaliśmy również aż 20 asyst, przy zaledwie ośmiu rywali. Kilka efektownych zagrań pokazał A.J. Slaughter, który wraz z "Wacą" dołożyli po 12 oczek.

W zespole Holandii najlepiej spisał się Roeland Schaftenaar, który wywalczył 16 punktów. Nasi rywale skupiali się na grze pod kosz - stamtąd zdobywali dużo łatwych punktów i długo trzymali się blisko Polaków. Mimo że w pewnym momencie przegrywali 31:41, potrafili na początku drugiej połowy doprowadzić do remisu.

Holendrzy zebrali aż 13 piłek w ataku - to element, nad którym Polacy muszą popracować. Brakowało zastawienia pod koszem i dobrego ustawienia do zbiórek. Rośli gracze Oranje wykorzystywali ten fakt i często ponawiali akcje.

Co ciekawe, to pierwsze zwycięstwa Polaków nad Holandią od 11 lat. Wówczas przegraliśmy różnicą 20 punktów i spadliśmy do dywizji B mistrzostw Europy. Trener Biało-Czerwonych był wtedy Veselin Matić.

Od piątku do niedzieli Polacy będą rywalizować na turnieju w Wiedniu. Przeciwnikami naszego zespołu będą Austriacy, Słoweńcy i Szwedzi.

Polska - Holandia 82:64 (21:15, 20:24, 15:15, 26:10)

Polska: Lampe 14, Slaughter 12, Waczyński 12, Gielo 10, Koszarek 9, Szewczyk 9, Ponitka 8, Sokołowski 4, Hrycaniuk 2, Zamojski 2, Czyż 0, Gruszecki 0.

Holandia: Schaftenaar 16, Voorn 12, N. De Jong 11, Van Der Mars 10, Slagter 3, Kloof 3, Koenis 3, W. De Jong 2, Van Der Horst 2, Franke 1, Alberts 0.