WNBA: była koszykarka CCC bohaterką decydującego meczu, Sparks mistrzyniami!

Niesamowity 5. mecz finałów zawodowej ligi WNBA przesądził o tym, że ze swojego trzeciego w historii tytułu cieszyć mogły się koszykarki Los Angeles Sparks. W decydującym spotkaniu punkty na wagę mistrzostwa padły na 3 sekundy przed końcem.

Krzysztof Kaczmarczyk

W nocy z czwartku na piątek doszło do decydującego spotkania finałów WNBA. Po czterech w rywalizacji Minnesoty Lynx z Los Angeles Sparks był remis 2:2, a piąty mecz rozgrywany był w Minneapolis.

Czy to był finał finałów? Emocje w decydującym spotkaniu narastały z każdą kolejną minutą, a rozstrzygnięcie zapadło dopiero w ostatnich sekundach.

3 minuty przed końcem punkty zdobyła Candace Parker i przyjezdne prowadziły 71:63. Lynx zaliczyły jednak serię 8:0 i był remis. W ostatnich sekundach prowadzenie zmieniało się co rzut.

15 sekund przed końcem z półdystansu po indywidualnej akcji trafiła Maya Moore. Gospodynie prowadziły 76:75, a rywalki nie miały już przerwy.

Indywidualna akcja Chelsea Gray nie przyniosła punktów. Piłkę pod koszem wywalczyła Nneka Ogwumike. MVP sezonu zasadniczego i była mistrzyni Polski z CCC Polkowice ponowiła akcję, ale została zablokowana przez Sylvię Fowles. Podkoszowa Sparka ponownie wywalczyła jednak zbiórkę w ataku, a jej kolejny rzut z nieco ekwilibrystycznej pozycji, z odchylenia, znalazł drogę do kosza.

Target Center zamarło. Co prawda gospodynie miały jeszcze 3 sekundy, ale te nie przyniosło zmiany rezultatu i to Sparks zostały mistrzyniami WNBA w sezonie 2016!

Tytuł MVP finałów powędrował w ręce Parker. W decydującym o mistrzostwie meczu uzbierała 28 punktów, 12 zbiórek i 3 przechwyty.

Barw Sparks w tym sezonie broniły koszykarki znane z polskich parkietów: Jantel Lavender, Ana Dabovic i Alana Beard. Całe to trio ma za sobą występy w Wiśle Can-Pack Kraków, a ostatnia spędziła również sezon w Lotosie PKO BP Gdynia.

Po stronie Lynx występowały Renee Montgomery i Jia Perkins. Pierwsza zagra w tym sezonie w ekipie Basketu 90 Gdynia, z kolei druga zaliczyła w sezonie 2008/2009 epizod w KK ROW Rybnik.

Minnesota Lynx - Los Angeles Sparks 76:77, stan rywalizacji 3:2 dla Sparks